30 108 000 SEK
Omsättning
▲ 1,2%
1 426 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,3%
47%
Soliditet
Mycket God
4,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 428 542 SEK
Skulder:-5 164 220 SEK
Substansvärde:3 698 322 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men sjunkande lönsamhet. Trots en marginell omsättningsökning på 1,2% har resultatet minskat med 21,3%, vilket indikerar ökade kostnader eller försämrade marginaler. Den starka tillväxten i eget kapital på 33,8% och tillgångar på 16,4% visar dock på en solid balansräkning och en förmåga att ackumulera kapital. Företaget är etablerat sedan 2010 och verkar inte vara i kris, men möter utmaningar med att bevara sin lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver internethandel med tält och annan campingutrustning via webbplatsen www.getcamping.se. Som e-handelsföretag inom en nischad bransch är det typiskt att ha betydande lager av varor, vilket speglas i de höga tillgångarna på över 10 miljoner SEK. Verksamheten är baserad i Umeå.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 811 000 SEK till 1 426 000 SEK, en minskning med 385 000 SEK. Denna försämring med 21,3% kan bero på höjda kostnader, sämre grossistpriser eller konkurrenstryck som tär på marginalerna.

Soliditet: En soliditet på 47,0% anses vara god och visar att företaget har en stabil finansieringsstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital. Detta ger ett gott skydd mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 765 136 SEK till 3 698 322 SEK, en tillväxt på 933 186 SEK. Denna förbättring är sannolikt en följd av att årets resultat har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 29 753 657 SEK till 30 108 586 SEK, en mycket blygsam tillväxt på 1,2%. Detta tyder på en mogna marknad eller en period av stabilisering efter tidigare tillväxt.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 21,3% trots en ökad omsättning, vilket är en varningssignal för lönsamheten.
  • Vinstmarginalen är klassificerad som låg på 4,7%, vilket gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 933 186 SEK till 3 698 322 SEK, vilket ger finansiell styrka för framtida investeringar eller expansion.
  • Tillgångstillväxten på 16,4% visar en kapacitet att växa verksamheten, till exempel genom utökade lager.