8 379 136 SEK
Omsättning
▲ 8,2%
1 828 617 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 10,9%
51,8%
Soliditet
Mycket God
21,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 828 141 SEK
Skulder:-3 038 990 SEK
Substansvärde:2 560 251 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga tillväxten i tillgångar på 127,9% tillsammans med en ökning av eget kapital på 59,0% indikerar en betydande expansion eller investering i verksamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,1% och soliditeten på 51,8% pekar på en effektiv och finansiellt sund verksamhet som genererar god lönsamhet trots snabb tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver land- och sjötransporter av gods och passagerare samt entreprenader inom båthusbyggnation, bryggor, grävning, muddring och miljöhantering. Särskilt noterbart är insatsen med hushållssophämtning från öar utan bilförbindelse, vilket förklarar behovet av båttransporter och kan vara en stabil kundgrupp.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 648 669 SEK till 1 828 617 SEK, en ökning på 10,9% som överträffar omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhetseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 51,8% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 610 640 SEK till 2 560 251 SEK, främst drivet av årets starka resultat på 1 828 617 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 743 229 SEK till 8 646 541 SEK, en tillväxt på 8,2% som visar en stabil försäljningsutveckling i en expanderande verksamhet.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillgångstillväxten på 127,9% kan indikera stora investeringar som måste generera tillräcklig avkastning för att motivera kapitalanvändningen.
  • Företagets verksamhet med sophämtning från öar kan vara sårbar för förändringar i offentliga upphandlingar eller finansiering.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 21,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering.
  • Stark soliditet på 51,8% skapar goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för ytterligare tillväxt.
  • Verksamheten inom miljöhantering och sophämtning från avlägsna öar kan vara en unik nisch med begränsad konkurrens och stabil efterfrågan.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+8,2%), resultat (+10,9%), eget kapital (+59,0%) och tillgångar (+127,9%). Trenderna pekar entydigt på en expansiv fas med samtidigt förbättrad lönsamhet, vilket är ovanligt och mycket positivt.