774 127 SEK
Omsättning
▲ 12,2%
78 147 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,6%
64,6%
Soliditet
Mycket God
10,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:337 137 SEK
Skulder:-119 416 SEK
Substansvärde:217 721 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 12,2% och en resultattillväxt på 28,6% presterar företaget bättre än många jämförbara småföretag. Den höga soliditeten på 64,6% kombinerat med en vinstmarginal på 10,1% indikerar ett lönsamt och finansiellt stabilt företag som har god kontroll över sina kostnader. Tillväxten i eget kapital med nästan 40% visar på en stark kapitalbildningsförmåga.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget verkar inom grafiskt material och statistik för tv-produktion och media, vilket tyder på en nicheverksamhet med specialistkompetens. Denna typ av verksamhet har vanligtvis låga kapitalkrav och kan generera goda marginaler med rätt kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 60 765 SEK till 78 147 SEK, en ökning med 17 382 SEK eller 28,6%. Den snabbare resultattillväxten jämfört med omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 64,6% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och klarat sig bra genom egen finansiering. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 155 670 SEK till 217 721 SEK, en tillväxt på 62 051 SEK eller 39,9%. Denna betydande ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 689 923 SEK till 774 127 SEK, en tillväxt på 84 204 SEK eller 12,2%. Detta visar en stadig ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning under 1 miljon SEK, vilket kan göra det sårbart för plötsliga förluster av större kunder
  • Tillväxttakten på över 28% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan ytterligare investeringar eller marknadsexpansion

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 217 721 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar i tillväxt utan extern finansiering
  • Den höga vinstmarginalen på 10,1% visar att företaget har en lönsam affärsmodell med potential att skala upp verksamheten
  • Trenden med förbättring inom alla nyckeltal indikerar en positiv momentum som kan utnyttjas för ytterligare expansion

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättning (+12,2%), resultat (+28,6%), eget kapital (+39,9%) och tillgångar (+12,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal är en mycket stark indikator på ett välskött företag i en expansiv fas.