1 833 000 SEK
Omsättning
▼ 0,3%
433 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 40,6%
48,8%
Soliditet
Mycket God
23,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 706 768 SEK
Skulder:-873 675 SEK
Substansvärde:833 093 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med exceptionellt stark lönsamhet och kapitaltillväxt trots en marginell omsättningsminskning. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,5% indikerar en effektiv verksamhet med god kostnadskontroll. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 90,8% och soliditeten på 48,8% visar på ett finansiellt starkt företag med god kreditvärdighet. Trenderna pekar på en verksamhet som prioriterar lönsamhet framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Nynäshamn kommun och verkar troligen inom tjänste- eller konsultsektorn baserat på den höga vinstmarginalen och relativt låga tillgångarna i förhållande till omsättningen. Den finansiella profilen passar ett kunskapsintensivt företag med låga kapitalkrav.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade kraftigt med 40,6% från 308 000 SEK till 433 000 SEK, vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektiviseringar trots oförändrad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 48,8% är mycket god och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god finansieringsförmåga och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt med 90,8% från 436 627 SEK till 833 093 SEK, främst till följd av det starka årets resultat och eventuellt insättet av nytt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt med 0,3% från 1 839 174 SEK till 1 840 335 SEK, vilket indikerar en stabil men inte expanderande kundbas.

Huvudrisker

  • Bristande omsättningstillväxt på -0,3% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller konkurrensutsatthet
  • Företagets framtida tillväxt är beroende av att bibehålla den exceptionellt höga vinstmarginalen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,5% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Kraftig tillgångstillväxt på 22,9% till 1 706 768 SEK skapar grund för framtida verksamhetsutveckling
  • Stark kapitalbas med 833 093 SEK i eget kapital möjliggör strategiska satsningar utan extern finansiering

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend med en betydande minskning mellan 2022 och 2023, varefter den stabiliseras på en något lägre nivå. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats radikalt från ett förlustår till starka vinster, vilket indikerar en kraftig effektivisering och kostnadsrationalisering. Denna förbättrade lönsamhet syns tydligt i den stigande vinstmarginalen. Företagets finansiella styrka har förstärkts avsevärt, vilket visas i den snabbt växande balansräkningen där tillgångarna har mer än fördubblats och eget kapital har fyrdubblats. Soliditeten har förbättrats kraftigt varje år, vilket pekar mot ett allt mer stabilt och solvent företag. Trenderna tyder på en framtid där företaget har skiftat fokus från omsättningstillväxt till lönsamhet och finansiell stabilitet, vilket ger en god grund för en hållbar utveckling.