2 226 988 SEK
Omsättning
▲ 6,1%
1 311 316 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,1%
84,2%
Soliditet
Mycket God
58,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-06

Substansvärdering

Tillgångar:1 385 608 SEK
Skulder:-218 869 SEK
Substansvärde:1 166 739 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och mycket lönsam verksamhet med exceptionellt hög vinstmarginal på 58,9%. Omsättningen har ökat med 6,1% till 2,2 miljoner SEK, vilket indikerar en positiv utveckling i försäljningen. Trots detta är tillväxten i resultat marginell (+0,1%), vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar. Den höga soliditeten på 84,2% visar att företaget är mycket stabilt finansierat med låg skuldsättning. En anmärkningsvärd trend är minskningen av totala tillgångar med 2,0%, vilket kan indikera effektiviseringar eller avveckling av mindre lönsamma tillgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik, miljö samt mätteknik. Som ett helägt dotterbolag till Maffen Holding AB verkar det som en specialiserad enhet med fokus på tekniska tjänster, vilket förklarar den höga vinstmarginalen som är typisk för kunskapsintensiva konsultföretag med låga kapitalkrav.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades marginellt från 1 310 543 SEK till 1 311 316 SEK, en ökning på endast 773 SEK eller 0,1%. Den extremt höga vinstnivån kvarstår, men den minimala tillväxten i förhållande till omsättningsökningen tyder på att kostnaderna har ökat.

Soliditet: En soliditet på 84,2% är exceptionellt stark och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket god finansiell stabilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 125 515 SEK till 1 166 739 SEK, en tillväxt på 41 224 SEK eller 3,7%. Denna ökning är direkt kopplad till årets starka resultat som har tillfört kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 099 304 SEK till 2 226 988 SEK, en positiv tillväxt på 127 684 SEK eller 6,1%. Detta visar en framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den marginella resultattillväxten på 0,1% trots en omsättningsökning på 6,1% kan indikera ett tryck på marginalerna från stigande kostnader.
  • Minskande totala tillgångar (-2,0%) kan, om trenden fortsätter, peka på en avveckling av verksamheten eller begränsade investeringsmöjligheter för framtida tillväxt.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten (omsättning 2,2 Mkr), vilket gör det mer sårbart för förluster av nyckelpersoner eller större kunder.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 58,9% ger utrymme för att investera i framtida tillväxt, exempelvis genom att anställa fler konsulter eller utveckla nya tjänster.
  • Den starka soliditeten på 84,2% ger företaget goda förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor om det vill finansiera en snabbare expansion.
  • Omsättningstillväxten på 6,1% visar att företaget lyckats växa i en konkurrensutsatt bransch, vilket är en positiv indikator på dess konkurrenskraft.