6 838 000 SEK
Omsättning
▲ 27,7%
2 536 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 31%
63%
Soliditet
Mycket God
34,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 339 561 SEK
Skulder:-3 662 275 SEK
Substansvärde:5 679 072 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 34,8% kombinerat med imponerande tillväxt i både omsättning (+27,7%) och resultat (+31,0%) indikerar en mycket effektiv verksamhet. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 59,7% visar på en robust kapitalstruktur och god lönsamhet. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med utmärkta marginaler.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver traditionellt jordbruk samt elproduktion från vindkraftverk, där både jord och vindkraftverk arrenderas från ägarens enskilda firma. Denna kombination av traditionell jordbruksverksamhet med förnybar energiproduktion skapar en diversifierad verksamhetsmodell med flera inkomstkällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 936 000 SEK till 2 536 000 SEK, en ökning på 31,0% som överstiger omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är mycket stark och visar att företaget har låg skuldsättning och god finansieringsstabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 555 311 SEK till 5 679 072 SEK, en tillväxt på 59,7% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 888 476 SEK till 7 284 650 SEK, en tillväxt på 27,7% vilket visar på stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets beroende av arrendeavtal för både jord och vindkraftverk skapar extern beroenderisk
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 34,8% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt
  • Kombinationen av jordbruk och vindkraft exponerar företaget för flera olika branschspecifika risker

Möjligheter

  • Stark tillväxt i både omsättning (+27,7%) och resultat (+31,0%) visar på god expansionspotential
  • Mycket hög soliditet på 63,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Diversifierad verksamhet mellan jordbruk och förnybar energi skapar stabila inkomstflöden
  • Tillgångstillväxt på 36,9% indikerar ökad kapacitet och produktionspotential

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättningstillväxt +27,7%, resultattillväxt +31,0%, eget kapital tillväxt +59,7% och tillgångstillväxt +36,9%. Denna konsekventa positiva utveckling över alla parametrar indikerar en mycket hälsosam och expansiv verksamhet.