3 026 963 SEK
Omsättning
▲ 0,9%
581 118 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,6%
60%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2020-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:4 993 453 SEK
Skulder:-1 792 262 SEK
Substansvärde:2 287 856 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Företaget verkar inom en bransch som inte initialt har påverkats av Covid-19 pandemin. Pandemins omfattning och påverkan på världsekonomi indikerar på att även efterfrågan på företagets tjänster sannolikt kommer att påverkas negativt. Företaget står väl rustat inför framtiden och bedömer att företaget kommer att kunna fortsätta sin verksamhet

Analys av viktiga händelser

  • Covid-19-pandemin förväntas enligt företaget i efterhand negativt påverka efterfrågan på dess tjänster trots att branschen inte initialt drabbades.
  • Företaget bedömer sig vara väl rustat inför framtiden och att det kommer att kunna fortsätta sin verksamhet trots den förväntade negativa påverkan.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med starka fundament men tydliga utmaningar. Soliditeten på 60% är mycket robust och eget kapital har ökat markant, vilket indikerar god finansiell styrka och kapacitet att absorbera motgångar. Den höga vinstmarginalen på 18.7% är imponerande och visar på effektiv verksamhetsstyrning. Trenderna är dock oroande med en kraftig nedgång i resultat (-32.6%) och en lätt minskning av omsättning, vilket pekar på tryck på lönsamheten. Företaget befinner sig i en position där det är väl kapitaliserat men möter operativa utmaningar som påverkar vinsten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett åkeri med säte i Klippan, verksamt sedan 2004. Som ett etablerat transportföretag är det typiskt kapitalintensivt med investeringar i fordon och utrustning, vilket speglas i tillgångarna på nära 5 miljoner SEK. Branschen har inte initialt drabbats hårt av pandemin, men företaget förväntar sig negativ påverkan på efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 862 023 SEK till 581 118 SEK, en minskning med 280 905 SEK eller -32.6%. Denna försämring är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på utförda uppdrag.

Soliditet: En soliditet på 60.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det innebär att företaget är mycket väl kapitaliserat, har låg belåningsgrad och god kreditvärdighet, vilket ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 1 826 225 SEK till 2 287 856 SEK, en tillväxt på 461 631 SEK eller 25.3%. Denna starka förbättring kan till stor del förklaras av att vinsten på 581 118 SEK har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 406 169 SEK till 3 106 963 SEK, en nedgång med 299 206 SEK eller -8.8%. Detta visar på en svagare försäljningsvolym eller pristryck under räkenskapsåret.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 32.6% visar på sårbarhet i lönsamheten, troligtvis driven av högre driftskostnader.
  • Pågående pandemi och dess effekter på världsekonomin hotar den framtida efterfrågan på transporttjänster.
  • Minskande omsättning på 3 106 963 SEK från 3 406 169 SEK indikerar en svagare marknadsposition eller konkurrenstryck.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 60.0% ger en mycket stabil bas för att investera, expandera eller överleva ekonomiska nedgångar.
  • Hög vinstmarginal på 18.7% visar på en effektiv kärnverksamhet med god prissättningsförmåga.
  • Betydande tillväxt av eget kapital med 461 631 SEK till 2 287 856 SEK ger ökad finansiell flexibilitet och investeringskraft.