1 854 000 SEK
Omsättning
▼ 10,7%
211 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,5%
61%
Soliditet
Mycket God
11,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 132 758 SEK
Skulder:-769 516 SEK
Substansvärde:1 018 242 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskning i omsättning och resultat på cirka 10-13%, har företaget stärkt sin balansräkning genom en betydande ökning av eget kapital med 15,7% och en soliditet på 61% som är mycket stark. Den höga vinstmarginalen på 11,4% indikerar att företaget är effektivt och lönsamt trots lägre omsättning. Situationen tyder på ett moget företag som kan ha haft ett mindre produktivt år men som har en mycket stabil finansiell struktur.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom service och installationer inom VVS (Värme, Ventilation, Sanitet) med säte i Arvika. Detta är en bransch som ofta är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Ett etablerat VVS-företag brukar ha en blandning av projektbaserad intäkt och löpande serviceavtal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 244 000 SEK till 211 000 SEK, en minskning på 33 000 SEK eller 13,5%. Trots lägre omsättning lyckades företaget fortfarande generera en avsevärd vinst, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 61,0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det betyder att över hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en mycket låg belåningsgrad och stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 880 325 SEK till 1 018 242 SEK, en tillväxt på 137 917 SEK eller 15,7%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst på 211 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 077 179 SEK till 1 854 054 SEK, en nedgång på 223 125 SEK eller 10,7%. Detta kan tyda på färre projekt eller en svagare efterfrågan på VVS-tjänster under året.

Huvudrisker

  • Den negativa omsättningstillväxten på 10,7% är en varningssignal och kan indikera en försämrad marknadsposition eller en svagare konjunktur som påverkar efterfrågan.
  • Resultatet följde omsättningsminskningen och sjönk med 13,5%, vilket visar att även om vinstmarginalen är hög, så påverkar lägre intäkter den totala lönsamheten.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 61,0% ger företaget utrymme att investera i tillväxt, ta lån till förmånliga villkor eller klara av konjunktursvängningar utan problem.
  • En vinstmarginal på 11,4% klassificeras som hög och visar att företaget har en effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll.
  • Tillgångarna ökade med 3,4% till 2 132 758 SEK, vilket indikerar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet trots lägre omsättning.