4 366 000 SEK
Omsättning
▼ 2,3%
518 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,5%
39,3%
Soliditet
God
9,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 131 780 SEK
Skulder:-3 082 973 SEK
Substansvärde:1 888 807 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Väsentliga händelser under samt efter räkenskapsåret Kriget i Ukraina har påverkat Bolaget genom minskad orderingång på grund av att en del av mitt kundunderlag handlade med Ryssland innan kriget..

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Kriget i Ukraina har direkt påverkat företaget genom en minskad orderingång, eftersom en del av kundunderlaget tidigare handlade med Ryssland.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva och negativa trender. Trots en omsättningsökning på drygt 460 000 SEK har resultatet minskat kraftigt, vilket indikerar tryckta marginaler. Den förbättrade soliditeten och tillväxten i eget kapital är positiva tecken på en stabilare balansräkning, men den negativa resultattillväxten och minskande tillgångar pekar på utmaningar i lönsamheten och verksamhetens omfattning. Företaget verkar befinna sig i en fas av omställning eller utmaningar som påverkar lönsamheten trots stabila intäkter.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsbolag grundat 1985 som tillverkar gummiprodukter och utför limning och målning av gummi/metall. Verksamheten inkluderar även militärfordon för upplevelseevent riktade till tidigare värnpliktiga. Som helägt dotterbolag till en holding har det troligen finansiellt stöd men kan också vara begränsat i sina strategiska val. Tillverkningsindustrin är typiskt kapitalintensiv med cykliska variationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 779 000 SEK till 518 000 SEK, en minskning med 261 000 SEK eller 33.5%. Denna kraftiga nedgång i vinst trots högre omsättning tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 39.3% anses vara god och indikerar att företaget har en stabil balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger en god buffert mot oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 591 925 SEK till 1 888 807 SEK, en ökning med 296 882 SEK eller 18.6%. Denna förbättring kan bero på kvarhållet resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 896 548 SEK till 5 359 603 SEK, en ökning med 463 055 SEK eller 9.5%. Denna positiv utveckling i intäkter motverkar dock inte den negativa trenden i resultat.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 33.5% trots ökad omsättning visar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Minskande tillgångar på 223 791 SEK till 5 131 780 SEK kan indikera nedskalning eller avveckling av tillgångar.
  • Exponering mot geopolitisk osäkerhet, som kriget i Ukraina, som direkt minskar orderingången.
  • Beroende av ett specifikt kundsegment med handel till Ryssland skapar sårbarhet.

Möjligheter

  • Starkt eget kapital som ökade med 296 882 SEK till 1 888 807 SEK ger finansiell styrka för investeringar.
  • God soliditet på 39.3% ger utrymme för framtida lån eller expansion.
  • Upplevelsebaserad verksamhet med militärfordon kan vara en tillväxtniche med potentiellt höga marginaler.
  • Stöd från moderbolaget kan ge stabilitet och resurser för att hantera kriser.