4 500 000 SEK
Omsättning
▲ 10,3%
716 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,5%
60%
Soliditet
Mycket God
15,8%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-14

Substansvärdering

Tillgångar:1 280 782 SEK
Skulder:-474 721 SEK
Substansvärde:618 997 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 15,8% kombinerat med en soliditetsnivå på 60% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den exceptionellt höga tillgångstillväxten på 39,7% tyder på betydande investeringar som kan ligga till grund för framtida expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2010 med säte i Stockholm. Baserat på den höga vinstmarginalen och stabila tillväxt kan det röra sig om ett kunskaps- eller tjänsteföretag med låga rörliga kostnader och god skalbarhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 599 000 SEK till 716 000 SEK, en ökning på 19,5% som överstiger omsättningstillväxten och indikerar förbättrad effektivitet eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 60,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 605 592 SEK till 618 997 SEK, en tillväxt på 2,2% som främst drivs av årets vinst och visar på en stabil kapitalstruktur.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 081 379 SEK till 4 525 329 SEK, en tillväxt på 10,3% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Den snabba tillgångstillväxten på 39,7% kräver noggrann uppföljning för att säkerställa att investeringarna ger avsedd avkastning
  • Begränsad tillväxt i eget kapital på endast 2,2% trots starkt resultat kan tyda på utdelning eller andra kapitalutflöden

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 19,5% visar på god förmåga att omvandla högre omsättning till vinst
  • Hög soliditet på 60,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Ökad omsättning på 4 525 329 SEK från 4 081 379 SEK visar på framgångsrik marknadsutveckling

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING med stark positiv utveckling: omsättning (+10,3%), resultat (+19,5%), eget kapital (+2,2%) och tillgångar (+39,7%). Denna konsekventa positiva trend över alla områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.