1 368 000 SEK
Omsättning
▼ 8,5%
528 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,7%
94,4%
Soliditet
Mycket God
38,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-06

Substansvärdering

Tillgångar:2 245 561 SEK
Skulder:-126 226 SEK
Substansvärde:2 119 335 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men samtidigt oroande negativa trender i rörelseresultatet. Den exceptionellt höga soliditeten på 94,4% och den mycket höga vinstmarginalen på 38% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet. Trots minskad omsättning och resultat har företaget lyckats stärka sin balansräkning med ökade tillgångar och eget kapital, vilket pekar på en strategisk omställning eller investeringar för framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget är en konsultverksamhet som specialiserar sig på process- och kraftindustri med fokus på el, processteknik, processsäkerhet och automation. Deras kundbas består främst av petrokemiska företag, raffinaderier och bränslehantering för fartyg inom Europa. Denna nischade specialistverksamhet förklarar den höga vinstmarginalen som är typisk för kvalificerade konsulttjänster med hög kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 762 000 SEK till 528 000 SEK, en minskning med 234 000 SEK (-30,7%). Denna kraftiga resultatnedgång är större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 94,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 975 498 SEK till 2 119 335 SEK, en förbättring med 143 837 SEK (+7,3%). Denna ökning beror sannolikt på att en del av vinsten har placerats tillbaka i företaget trots det sämre resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 494 840 SEK till 1 386 624 SEK, en nedgång på 108 216 SEK (-8,5%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre projekt eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 234 000 SEK (-30,7%) trots hög absolut lönsamhet
  • Omsättningsnedgång på 108 216 SEK (-8,5%) kan indikera konjunkturkänslighet eller konkurrenspress
  • Beroende av en specifik kundsektor (petrokemi/raffinaderi) gör företaget sårbart för branschspecificka nedgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 94,4% ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 38% visar på stark konkurrenskraft och prissättningsförmåga
  • Ökning av eget kapital med 143 837 SEK ger finansiell kapacitet för att utveckla verksamheten och söka nya marknader