1 946 000 SEK
Omsättning
▼ 33,4%
146 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 231,8%
44%
Soliditet
Mycket God
7,4%
Vinstmarginal
Stabil
120 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:404 064 SEK
Skulder:-218 930 SEK
Substansvärde:145 134 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 33,4% men samtidigt en betydande resultatförbättring på 231,8%. Denna kombination tyder på en genomgående omstrukturering eller kostnadsrationalisering där företaget har lyckats öka lönsamheten trots minskade intäkter. Soliditeten på 44% är relativt god, men det minskade eget kapitalet och den fallande omsättningen pekar på utmaningar i den operativa verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom försäljning och montering av fönster samt artistisk verksamhet inom musik. Den dubbla verksamhetsprofilen kan förklara de motstridiga trenderna, där en del av verksamheten (t.ex. fönster) kan ha minskat i omsättning medan musikverksamheten kan ha bidragit till den förbättrade lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 44 000 SEK till 146 000 SEK, en ökning med 102 000 SEK eller 231,8%. Denna dramatiska förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller högre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% är relativt god och visar att företaget finansieras i större utsträckning med eget kapital än med skulder, vilket ger en stabil finansiell bas trots utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 165 096 SEK till 145 134 SEK, en nedgång på 19 962 SEK eller 12,1%. Denna minskning trots ett positivt resultat tyder på att företaget har gjort utdelningar eller andra kapitalförluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 920 955 SEK till 1 966 984 SEK, en minskning med 953 971 SEK eller 33,4%. Detta är en betydande nedgång som tyder på minskad försäljningsvolym eller färre projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 33,4% från 2 920 955 SEK till 1 966 984 SEK indikerar potentiell marknadsandelförlust eller efterfrågeminskning
  • Minskande eget kapital trots positivt resultat kan tyda på utdelningar som begränsar reinvestreringsmöjligheter
  • Den stora omsättningsvolatiliteten mellan år skapar osäkerhet kring framtida intäktsstabilitet

Möjligheter

  • Mycket stark resultatförbättring med 231,8% ökning till 146 000 SEK visar effektiv kostnadskontroll och potentiellt högre marginaler
  • Soliditeten på 44% ger god finansiell stabilitet och bättre förhandlingsposition gentemot långivare
  • Tillgångstillväxt på 9,9% till 404 064 SEK indikerar fortsatt investeringar i verksamheten trots utmaningar

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan intäkts- och lönsamhetsutveckling. Den kraftiga omsättningsminskningen (-33,4%) kontrasteras av en exceptionell resultatförbättring (+231,8%), vilket pekar på en strukturomvandling där företaget fokuserat på lönsamhet framför volym. Den negativa tillväxten i eget kapital (-12,1%) trots positivt resultat indikerar sannolikt utdelning till ägare. Tillgångstillväxten (+9,9%) visar att företaget fortsatt investerar i verksamheten. Övergripande visar trendbilden ett företag i omvandling som prioriterar lönsamhet och effektivisering.