978 709 SEK
Omsättning
▲ 21,7%
215 695 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 411,6%
34,4%
Soliditet
God
22%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-08

Substansvärdering

Tillgångar:352 717 SEK
Skulder:-220 989 SEK
Substansvärde:81 728 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med kraftiga förbättringar på alla områden. Den dramatiska ökningen av resultatet med över 400% kombinerat med en betydande omsättningstillväxt på 21,7% indikerar en mycket positiv utveckling. Ökningen av eget kapital från negativt till positivt område är särskilt anmärkningsvärt och visar på en framgångsrik omvandling av företagets finansiella hälsa. Den höga vinstmarginalen på 22,0% tyder på effektiv verksamhetsstyrning och lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver munhälsa och tandvård genom legitimerad tandhygienist samt utbildning inom området. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av relativt stabila intäkter från patienter och kursdeltagare, men den höga tillväxten i detta fall indikerar en framgångsrik etablering eller expansion av verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 42 160 SEK till 215 695 SEK, en ökning på 411,6% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 34,4% är god och indikerar ett företag med stabil kapitalstruktur och låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från -47 274 SEK till 81 728 SEK, en förbättring på 272,9% som visar att företaget har lyckats vända en negativ kapitalsituation till en positiv genom starkt resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 804 108 SEK till 978 709 SEK, en tillväxt på 21,7% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra utmaningar med kapacitetsplanering och kvalitetssäkring
  • Företagets fortfarande begränsade storlek med en omsättning under 1 miljon SEK gör det sårbart för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 22,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den starka tillväxten i både omsättning och resultat skapar en god grund för kontinuerlig utveckling
  • Den förbättrade balansräkningen med positiva eget kapital ökar möjligheterna till finansiering och investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+21,7%), resultat (+411,6%), eget kapital (+272,9%) och tillgångar (+131,8%), vilket indikerar en mycket positiv utvecklingsfas för företaget.