599 201 SEK
Omsättning
▲ 61,5%
124 857 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 736,5%
69%
Soliditet
Mycket God
20,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:318 881 SEK
Skulder:-95 272 SEK
Substansvärde:197 809 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2023 med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på över 700% kombinerat med en hög vinstmarginal på 20,8% indikerar att företaget inte bara ökar sin omsättning utan också lyckas konvertera detta till lönsamhet effektivt. Den höga soliditeten på 69% ger ett stabilt fundament för fortsatt tillväxt. Företaget verkar befinna sig i en accelererad tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en mångfacetterad verksamhet inom båt- och fartygsbranschen inklusive försäljning, uthyrning, charter och persontransport, samt även naprapat- och massagebehandling samt litteratur- och webbproduktion. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den snabba tillväxten genom diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 14 926 SEK till 124 857 SEK, en ökning på 736,5% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och klarat sig bra från ekonomiska störningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 114 769 SEK till 197 809 SEK, en tillväxt på 72,3% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 370 921 SEK till 599 201 SEK, en tillväxt på 61,5% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om expansionen inte hanteras kontrollerat
  • Den breda verksamhetsprofilen med både båtverksamhet och behandlingstjänster kan leda till fokusförlust och spridda resurser
  • Relativt låg omsättning på 599 201 SEK trots stark tillväxt indikerar fortfarande en liten verksamhet som kan vara sårbar för marknadsfluktuationer

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 736,5% visar på stark skalbarhet i verksamhetsmodellen
  • Hög vinstmarginal på 20,8% ger goda förutsättningar för självfinansierad tillväxt och framtida investeringar
  • Stark balansräkning med tillgångstillväxt på 77,3% skapar goda förutsättningar för ytterligare expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+61,5%), resultat (+736,5%), eget kapital (+72,3%) och tillgångar (+77,3%). Den konsekventa tillväxten över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar utveckling.