1 339 000 SEK
Omsättning
▲ 6%
677 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24%
85,2%
Soliditet
Mycket God
46,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-19

Substansvärdering

Tillgångar:5 570 693 SEK
Skulder:-825 618 SEK
Substansvärde:4 745 075 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell prestation med hög lönsamhet och soliditet. Alla nyckeltal pekar på en positiv utveckling med förbättringar inom omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 46,5% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning eller låga kostnader. Företaget befinner sig i en stabil tillväxtfas med god kapitalstyrka.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2009 och verkar inom serviceuppdrag främst till kärnkraftsindustrin samt uthyrning av personal. Denna verksamhetsmodell med specialistkompetens förklarar den höga lönsamheten, då företaget sannolikt arbetar med kvalificerade konsulter eller specialister till kärnkraftsindustrin.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 546 000 SEK till 677 000 SEK, en ökning på 24.0%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet eller kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 85.2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell säkerhet och flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 407 629 SEK till 4 745 075 SEK, en tillväxt på 7.7%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 319 259 SEK till 1 455 570 SEK, en tillväxt på 6.0%. Detta visar en stabil tillväxt i verksamheten trots företagets mognadsgrad.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är starkt kopplad till kärnkraftsindustrin, vilket skapar säsongs- och konjunkturberoende risker
  • Relativt låg omsättningstillväxt på 6.0% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbegränsningar
  • Hög koncentration på en specifik bransch (kärnkraft) skapar sårbarhet för branschspecifika nedgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 46.5% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög soliditet på 85.2% ger finansiell kapacitet att satsa på tillväxt eller diversifiering
  • Stark resultattillväxt på 24.0% visar på god operativ effektivitet och lönsamhetsutveckling
  • Etablerat företag sedan 2009 med bevisad affärsmodell i en specialistnisch

Trendanalys

Alla trender pekar på förbättring: omsättning (+6.0%), resultat (+24.0%), eget kapital (+7.7%) och tillgångar (+3.5%). Den starka resultattillväxten som överstiger omsättningstillväxten indikerar förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten kombinerat med positiv tillväxt i alla nyckeltal visar ett företag i mycket god finansiell hälsa med stabil utveckling.