8 181 000 SEK
Omsättning
▼ 20,3%
1 183 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43,4%
77%
Soliditet
Mycket God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 544 526 SEK
Skulder:-1 731 001 SEK
Substansvärde:5 542 950 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med en tydlig försämring i omsättning men samtidigt en stark förbättring av lönsamheten. Trots att omsättningen minskat med över 20% har företaget lyckats öka resultatet med 43%, vilket indikererar en effektivisering av verksamheten eller en omställning till mer lönsamma produkter/tjänster. Den höga soliditeten på 77% ger ett mycket starkt skydd mot ekonomiska nedgångar. Företaget verkar genomgå en omstrukturering där fokus ligger på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver jordbruk på fastigheterna Norrby 2:7 med flera i Mjölby kommun. Som ett jordbruksföretag är verksamheten sannolikt beroende av skördar, markpriser och jordbrukssubventioner. Det etablerade registreringsåret 1990 indikerar ett moget företag med lång erfarenhet inom branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 825 000 SEK till 1 183 000 SEK, en ökning med 358 000 SEK (+43,4%). Denna kraftiga resultatförbättring trots lägre omsättning tyder på förbättrad effektivitet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 77,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 818 757 SEK till 5 542 950 SEK, en tillväxt på 724 193 SEK (+15,0%). Denna ökning drivs huvudsakligen av det starka årets resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 10 198 168 SEK till 9 009 513 SEK, en nedgång på 1 188 655 SEK (-11,7%). Detta kan bero på minskade skördar, lägre produktpriser eller en avsiktlig nedskalning av mindre lönsamma delar av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 1 188 655 SEK (-11,7%) kan indikera strukturella problem i försäljningen eller marknadsandelar som går förlorade
  • Minskande tillgångar från 9 919 894 SEK till 9 544 526 SEK (-3,8%) kan tyda på nedskärningar eller avveckling av tillgångar
  • Beroende av jordbruksverksamhet gör företaget sårbart för ogynnsamma väderförhållanden och skördesvårigheter

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 77,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan behov av extern finansiering
  • Kraftig resultatförbättring med 358 000 SEK (+43,4%) visar på god operativ effektivitet och kostnadskontroll
  • Hög vinstmarginal på 13,1% indikererar att företaget har stark prissättningskraft och lönsamhetspotential

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan omsättningstrend (-20,3%) och resultattrend (+43,4%), vilket indikerer en strategisk omställning mot högre lönsamhet snarare än volymtillväxt. Den starka tillväxten i eget kapital (+15,0%) stärker balansräkningen, medan den lätta minskningen i totala tillgångar (-3,8%) kan tyda på en effektivisering av tillgångsbasen. Övergripande visar trenderna ett företag i omvandling som prioriterar lönsamhet framför omsättningsvolym.