1 531 882 SEK
Omsättning
▲ 2%
958 758 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,2%
93%
Soliditet
Mycket God
62,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-10

Substansvärdering

Tillgångar:7 927 941 SEK
Skulder:-485 881 SEK
Substansvärde:7 117 060 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell hälsa med mycket hög lönsamhet och soliditet. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 2% har resultatet ökat med 14,2%, vilket indikerar effektivitet och god kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 93% visar att företaget är mycket lånebefriat och har en mycket stabil kapitalstruktur. Alla nyckeltal rör sig i positiv riktning, vilket pekar på ett välskött företag i en stabil tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är en bilverkstad som bedriver verksamhet i egna lokaler i Barsta, Nidingrå. Det är ett etablerat företag som har varit registrerat sedan 2010. Den höga vinstmarginalen på 62,6% är ovanligt bra för en bilverkstad och kan tyda på en specialiserad verksamhet, högkvalitativ service eller en unik marknadsposition.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 839 814 SEK till 958 758 SEK, en ökning med 118 944 SEK eller 14,2%. Denna högre tillväxt jämfört med omsättningen visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 93,0% är exceptionellt hög och visar att nästan alla tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger företaget mycket låg finansiell risk och stor motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 497 739 SEK till 7 117 060 SEK, en tillväxt på 619 321 SEK eller 9,5%. Denna ökning beror främst på att det goda årets resultat har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 505 311 SEK till 1 531 882 SEK, en tillväxt på 2,0%. Denna blygsamma tillväxt tyder på en mogen och stabil kundbas snarare än explosiv expansion.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningstillväxten på 2% kan indikera en begränsad marknad eller att företaget närmar sig mättnad i sin nuvarande verksamhetsmodell.
  • Företagets starka beroende av eget kapital (93% soliditet) kan, trots låg risk, innebära en missed möjlighet att använda hävstångseffekten för att investera i snabbare tillväxt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 62,6% ger stora möjligheter till självfinansierad expansion eller utdelning till ägarna.
  • Den mycket höga soliditeten skapar utrymme för att ta på sig lån för att investera i nya verktyg, lokaler eller marknadsexpansion utan att äventyra företagets stabilitet.
  • Den starka resultattillväxten på 14,2% visar på en god förmåga att öka lönsamheten och skapa mer värde per krona i omsättning.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+2,0%), resultat (+14,2%), eget kapital (+9,5%) och tillgångar (+7,7%). Detta visar en entydigt positiv och hälsosam utveckling där företaget successivt blir större, lönsammare och stabilare.