847 966 SEK
Omsättning
▼ 31,8%
136 760 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 68,2%
23%
Soliditet
God
10,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 600 572 SEK
Skulder:-3 498 287 SEK
Substansvärde:900 648 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men samtidigt positiv utveckling i balansräkningen. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-31,8%) och resultat (-68,2%) indikerar allvarliga problem i den operativa verksamheten, medan ökningen av eget kapital (+13,6%) och tillgångar (+5,1%) visar på en stabil finansieringsstruktur. Den höga vinstmarginalen på 10,8% trots nedgång tyder på att företaget fortfarande har god prissättningsförmåga eller kostnadskontroll, men volymförluster väger tyngre.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverker keramiska hushålls- och prydnadsartiklar med säte i Gustavsberg, en plats med historisk koppling till keramikproduktion. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och känslig för konjunktursvängningar och konsumenternes köpkraft.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 430 530 SEK till 136 760 SEK, en minskning med 293 770 SEK eller 68,2%. Trots den höga vinstmarginalen på 10,8% har resultatet mer än halverats.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% är relativt låg för en tillverkningsindustri och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och ökar finansiell sårbarhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 792 898 SEK till 900 648 SEK, en förbättring med 107 750 SEK eller 13,6%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 439 886 SEK till 1 268 329 SEK, en nedgång på 171 557 SEK eller 31,8%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 31,8% riskerar att påverka företagets lönsamhet och marknadsposition långsiktigt
  • Resultatnedgång med 68,2% visar på allvarliga problem i den operativa effektiviteten eller efterfrågan
  • Låg soliditet på 23,0% begränsar företagets finansieringsmöjligheter och ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10,8% trots nedgång visar på god kostnadskontroll och prissättningsförmåga
  • Eget kapital ökade med 107 750 SEK till 900 648 SEK, vilket stärker den finansiella stabiliteten
  • Tillgångstillväxt på 5,1% till 4 600 572 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten

Trendanalys

Företaget befinner sig i en negativ trend med kraftig nedgång i både omsättning och resultat, men med positiva tecken i balansräkningen. Den snabba resultatnedgången är särskilt oroande och kräver omedelbara åtgärder för att vända trenden. Den höga vinstmarginalen ger dock hopp om att företaget kan återhämta sig om omsättningen stabiliseras.