3 145 975 SEK
Omsättning
▼ 1,5%
1 109 378 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,7%
64,5%
Soliditet
Mycket God
35,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 154 310 SEK
Skulder:-1 476 320 SEK
Substansvärde:2 677 990 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd motstridighet i sin ekonomiska utveckling. Trots en lätt nedgång i omsättning har företaget lyckats öka sin lönsamhet avsevärt och stärkt det egna kapitalet kraftigt. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,3% indikerar exceptionell kostnadskontroll eller förbättrad verksamhetseffektivitet. Minskningen i totala tillgångar samtidigt som eget kapital ökar tyder på en strategisk omstrukturering där företaget kan ha sålt av mindre lönsamma tillgångar eller omprioriterat sin tillgångsbas.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2012 och verkar inom evenemangsbranschen med arrangemang av guidade utflykter, fester, marknader, uthyrning av båtar och lokaler samt trafikskoleverksamhet. Den breda verksamhetsprofilen ger diversifiering men kräver samtidigt kompetens inom flera olika områden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt med 190 526 SEK från 918 852 SEK till 1 109 378 SEK, en ökning på 20,7%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrad lönsamhet i kärnverksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 64,5% är mycket stark och indikerar att företaget har god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en förbättring från föregående år och placerar företaget i en mycket stabil finansiell position.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 879 602 SEK från 1 798 388 SEK till 2 677 990 SEK, en tillväxt på 48,9%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 48 029 SEK från 3 194 004 SEK till 3 145 975 SEK, en nedgång på 1,5%. Detta kan tyda på mindre efterfrågan eller strategiska förändringar i verksamheten.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 1,5% kan indikera konkurrensproblem eller minskad marknadsandel
  • Tillgångsminskning på 14,3% (695 907 SEK) kan påverka framtida tillväxtpotential om den inte är strategiskt planerad
  • Beroende av evenemangsbranschen gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar som påverkar konsumenternas diskretionära utgifter

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 35,3% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig ökning av eget kapital med 48,9% ger finansiell styrka att investera i verksamhetsutveckling
  • Diversifierad verksamhetsportfolio ger möjlighet att anpassa erbjudandet efter marknadsbehov

Trendanalys

Företaget visar positiva trender i lönsamhet och kapitalstyrka men negativa trender i omsättning och tillgångsutveckling. Den övergripande trenden är positiv på grund av den starka lönsamhetsförbättringen och kapitaltillväxten.