4 887 261 SEK
Omsättning
▲ 22,9%
1 422 810 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 39,7%
61,3%
Soliditet
Mycket God
29,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
632 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-03

Substansvärdering

Tillgångar:3 027 755 SEK
Skulder:-1 020 306 SEK
Substansvärde:1 269 449 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den höga vinstmarginalen på 29,1% kombinerat med en soliditet på 61,3% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga tillväxten i omsättning (+22,9%), resultat (+39,7%) och tillgångar (+60,7%) pekar på en expansiv fas där företaget lyckats skala upp verksamheten avsevärt samtidigt som lönsamheten förbättrats.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom sprutmålning, nytillverkning och handel med köksluckor, dörrar och möbler i Göteborgs kommun. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för denna typ av tillverkningsverksamhet och tyder på specialiserade produkter eller effektiva produktionsprocesser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 018 544 SEK till 1 422 810 SEK, en ökning på 39,7% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 61,3% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 961 392 SEK till 1 269 449 SEK, en tillväxt på 32,0% som främst drivits av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 975 398 SEK till 4 887 261 SEK, en tillväxt på 22,9% som visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig tillgångstillväxt på 60,7% kan indikera stora investeringar som behöver generera avkastning i framtiden
  • Beroende av den starka efterfrågan inom köks- och möbelsektorn som kan vara konjunkturkänslig

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 29,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark balansräkning med soliditet på 61,3% möjliggör ytterligare investeringar utan ökad belåning
  • Kraftig resultattillväxt på 39,7% visar på effektiva operationer och skalbar verksamhetsmodell

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+22,9%), resultat (+39,7%), eget kapital (+32,0%) och tillgångar (+60,7%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar ett företag i en mycket expansiv och lönsam fas.