1 198 191 SEK
Omsättning
▲ 0,9%
134 680 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 40,9%
52,7%
Soliditet
Mycket God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-07

Substansvärdering

Tillgångar:686 317 SEK
Skulder:-324 384 SEK
Substansvärde:361 933 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka resultatförbättringar trots en blygsam omsättningstillväxt. Den höga vinstmarginalen på 11,1% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet. Den betydande tillgångstillväxten på 36,2% tyder på investeringar som kan främja framtida tillväxt. Soliditeten på 52,7% är robust och ger företaget god finansiell stabilitet. Överlag befinner sig företaget i en positiv utvecklingsfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en diversifierad verksamhet inom detaljhandel med tryckeri, klädförsäljning, profilkläder, yrkeskäder, yrkesskor, flygfotografering och företagsprofilering. Denna breda verksamhetsprofil kan förklara den höga vinstmarginalen genom diversifierade intäktskällor och specialiserade tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 95 609 SEK till 134 680 SEK, en ökning med 39 071 SEK eller 40,9%. Denna starka resultatförbättring visar effektivitet i verksamheten och god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 52,7% är mycket god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 355 100 SEK till 361 933 SEK, en tillväxt på 6 833 SEK eller 1,9%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 195 835 SEK till 1 215 355 SEK, en blygsam tillväxt på 19 520 SEK eller 1,6%. Detta indikerar en stabil kundbas men begränsad omsättningsexpansion.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningstillväxten på endast 1,6% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller konkurrensutsatthet
  • Företagets relativt små skala med en omsättning på 1,2 miljoner SEK gör det sårbart för marknadsfluktuationer
  • Den diversifierade verksamheten kan medföra utmaningar i fokus och resursallokering

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 40,9% visar stor potential för framtida lönsamhetsutveckling
  • Den höga soliditeten på 52,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den betydande tillgångstillväxten på 36,2% indikerar investeringar som kan generera framtida intäktsökningar
  • Den breda verksamhetsprofilen ger möjligheter till korsförsäljning och diversifierade intäktskällor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar förbättring: omsättning (+1,6%), resultat (+40,9%), eget kapital (+1,9%) och tillgångar (+36,2%). Den starka resultattillväxten trots blygsam omsättningsökning indikerar effektiviseringsvinster. Den höga soliditeten kombinerat med tillgångstillväxt pekar på en sund expansion. Trenderna är entydigt positiva och visar ett företag i god utveckling.