1 916 000 SEK
Omsättning
▲ 10,9%
421 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 104,8%
92,6%
Soliditet
Mycket God
22%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 756 893 SEK
Skulder:-22 577 SEK
Substansvärde:2 496 139 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamhetsgrenarna har flyttats ner till dotterbolagen L Cave AB och Rofride AB
  • Bolaget har omvandlats till ett rent holdingbolag med två helägda dotterbolag
  • Stor minskning av tillgångar med 1 979 005 SEK indikerar avyttringar eller omstrukturering

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både starka förbättringar i lönsamhet och oroande nedgångar i balansräkningen. Trots en positiv omsättningstillväxt på 10,9% och en dramatisk förbättring från förlust till vinst, har företaget samtidigt minskat både eget kapital och totala tillgångar med över 20% respektive 34%. Den mycket höga soliditeten på 92,6% är imponerande men kan också indikera en överkapitalisering eller att företaget genomgår en omstrukturering där tillgångar har avyttrats.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett holdingbolag som äger 100% av aktierna i två dotterbolag: L Cave AB och Rofride AB. Enligt beskrivningen har de tidigare verksamhetsgrenarna i bolaget flyttats ner till varsitt dotterbolag, vilket förklarar holdingstrukturen. Företaget är etablerat sedan 1983 och har sitt säte på Gotland.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -21 000 SEK till en vinst på 421 000 SEK, vilket representerar en ökning på 2 104,8% och visar en stark förbättring av lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 92,6% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg skuldsättning. Detta ger stor finansiell styrka men kan också indikera att kapitalet inte används optimalt effektivt.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 3 300 210 SEK till 2 496 139 SEK, en nedgång på 24,4% eller 804 071 SEK. Denna minskning kan bero på utdelning eller andra kapitaltransaktioner, eftersom resultatet var positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 728 375 SEK till 1 915 978 SEK, en positiv tillväxt på 10,9% som visar att verksamheten växer trots omstruktureringen.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 34,5% från 5 735 898 SEK till 3 756 893 SEK kan begränsa framtida tillväxtpotential
  • Nedgång i eget kapital med 804 071 SEK trots positivt resultat indikerar möjligen utdelningar eller andra kapitaluttag som kan påverka långsiktig stabilitet
  • Omstruktureringen till holdingbolag kan innebära övergångsproblem eller förlust av operativ expertis

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 92,6% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Stark vinstförbättring från förlust till 421 000 SEK visar förbättrad lönsamhet
  • Positiv omsättningstillväxt på 10,9% trots omstrukturering indikerar hälsosam kärnverksamhet

Trendanalys

Företaget visar en blandad trendbild med starka operativa förbättringar (omsättning och resultat) men samtidigt strukturella försämringar i balansräkningen. Den dramatiska resultatförbättringen och den höga soliditeten är positiva tecken, medan minskningen i både eget kapital och tillgångar väcker frågor om långsiktig tillväxtstrategi. Omstruktureringen till holdingbolag tycks vara en central förklaring till dessa förändringar.