8 621 716 SEK
Omsättning
▲ 60,3%
340 667 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 322%
23%
Soliditet
God
4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 824 420 SEK
Skulder:-3 713 692 SEK
Substansvärde:1 110 728 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Nettoomsättningen för räkenskapsåret uppgick till 8 621(5 379)kkr vilket är en ökning med 60%. Den positiva utvecklingen beror på en ökad orderingången och en expansion i fler regioner. Den goda utvecklingen i omsättningen täcker bolagets kostnader och rörelseresultatet uppgår till 182(158)kkr.

Händelser efter verksamhetsåret

Bolaget har särskilt beaktat hur effekterna av utbrottet av det nya coronaviruset kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och den finansiella rapporteringen framåt. Bolaget gör bedömningen att påverkan på bolaget är begränsad då orderingången fortsatt är god.

Analys av viktiga händelser

  • Nettoomsättningen ökade med 60% till 8 621 tkr, driven av en ökad orderingång och expansion till fler regioner.
  • Rörelseresultatet uppgick till 182 tkr (158 tkr föregående år), vilket bekräftar att tillväxten är lönsam.
  • Bolaget har beaktat effekterna av coronavirusutbrottet men bedömer att påverkan är begränsad på grund av den fortsatt goda orderingången.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxt med en omsättningsökning på 60,3% och en dramatisk resultatförbättring på 1 322%, vilket indikerar en framgångsrik expansionsfas. Den positiva utvecklingen täcker kostnaderna och genererar vinst, men den låga soliditeten på 23,0% och minskande tillgångar pekar på en utmaning i balansräkningen. Företaget befinner sig i en expansion med god orderingång, men med en kapitalstruktur som kan begränsa framtida investeringsmöjligheter.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning och förädling av chips, snacks och kryddor, med distribution till detaljister, via återförsäljare och genom egen butik. Denna typ av FMCG-verksamhet (snabbförbrukningsvaror) kräver ofta effektiv lagerhantering och stark kundtillgång, vilket stämmer väl med den rapporterade expansionen i fler regioner.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 23 957 SEK till 340 667 SEK, en ökning med 316 710 SEK. Denna förbättring med över 1 300% visar att företaget inte bara växer utan också lyckas öka sin lönsamhet avsevärt, troligtvis genom stordriftsfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% är relativt låg och indikerar att en betydande del av företagets tillgångar finansieras med skulder. Detta kan medföra en högre finansiell risk, särskilt i osäkra ekonomiska tider, och begränsa möjligheten till ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 832 997 SEK till 1 110 728 SEK, en tillväxt på 277 731 SEK eller 33,3%. Denna ökning beror helt på att årets vinst på 340 667 SEK tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 5 782 219 SEK till 8 608 076 SEK, en ökning med 2 825 857 SEK eller 60,3%. Denna tillväxt drivs av en ökad orderingång och geografisk expansion, vilket är en mycket positiv indikator på marknadsacceptans.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 23,0% utsätter företaget för högre finansiell risk vid räntehöjningar eller försämrad betalningsförmåga hos kunder.
  • En minskning av tillgångarna med 4,7% (238 800 SEK) kan tyda på att investeringar i maskiner eller lager inte håller jämna steg med omsättningstillväxten.
  • Företaget är sårbart för eventuella framtida störningar i leveranskedjor eller konsumenttrender, trots att pandemipåverkan för närvarande bedöms som begränsad.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 60,3% visar en stark marknadsposition och framgångsrik expansionsstrategi.
  • Den dramatiska resultatförbättringen på 1 322% demonstrerar en ability att skala upp verksamheten lönsamt.
  • Den goda orderingången och expansionen i fler regioner ger en stabil platform för fortsatt tillväxt.