1 195 000 SEK
Omsättning
▼ 41,3%
400 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,7%
62,1%
Soliditet
Mycket God
33,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 545 486 SEK
Skulder:-522 508 SEK
Substansvärde:716 787 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt kraftiga nedgångar i rörelseresultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,5% indikerar att företaget arbetar effektivt trots lägre omsättning. Den betydande ökningen av eget kapital och tillgångar med +49,0% respektive +56,1% tyder på en kapitalförstärkning eller omstrukturering. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där det prioriterar lönsamhet och balansräkningsstyrka framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadtjänster för lantbruk med specialisering på packningsmaskiner för grovfoder. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara starkt säsongsberoende, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 779 000 SEK till 400 000 SEK, en minskning på 48,6%. Trots den lägre omsättningen upprätthåller företaget en anmärkningsvärt hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 62,1% är mycket stark och indikerar ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet, vilket ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade markant från 481 035 SEK till 716 787 SEK, en tillväxt på 49,0%. Denna ökning överstiger årsresultatet, vilket indikerar en kapitalinsprutning eller omvärdering av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 036 020 SEK till 1 195 355 SEK, en nedgång på 41,3%. Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 41,3% från 2 036 020 SEK till 1 195 355 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan på tjänsterna
  • Resultatet halverades nästan från 779 000 SEK till 400 000 SEK, vilket påverkar företagets kapitalbildningsförmåga

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 62,1% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 33,5% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god kostnadskontroll
  • Betydande tillgångstillväxt på 56,1% till 1 545 486 SEK ger en stark bas för framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan resultaträkning och balansräkning. Rörelseresultatet och omsättningen försämras kraftigt (-48,6% och -41,3%), medan balansräkningen förbättras markant med stark tillväxt i eget kapital (+49,0%) och tillgångar (+56,1%). Detta mönster kan tyda på en strategisk omställning där företaget fokuserar på mindre men mer lönsamma projekt samtidigt som det stärker sin kapitalbas.