1 014 154 SEK
Omsättning
▼ 4,7%
121 909 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41%
31,2%
Soliditet
God
12%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 275 296 SEK
Skulder:-857 727 SEK
Substansvärde:321 448 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på 4.7% och ett kraftigt sjunkande resultat på 41.0%, har företaget genomfört en betydande kapitalförstärkning med en ökning av eget kapital på 42.4% och en mer än fördubbling av tillgångarna på 134.8%. Den höga vinstmarginalen på 12.0% och en soliditet på 31.2% indikerar fortfarande god lönsamhet och en acceptabel skuldsättningsgrad. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där investeringar i tillgångar har minskat det kortsiktiga resultatet men stärkt balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom bilhandel och bilverkstad, en bransch som kräver betydande tillgångar som fordonslager och verkstadsutrustning. Den höga tillgångstillväxten kan tyda på investeringar i nya bilar eller utökad verkstadsverksamhet, vilket är typiskt för att skala upp verksamheten i denna kapitalintensiva bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 206 676 SEK till 121 909 SEK, en minskning på 84 767 SEK eller -41.0%. Denna kraftiga resultatnedgång, trots en relativt liten omsättningsminskning, tyder på ökade kostnader eller avskrivningar kopplade till de stora tillgångsinvesteringarna.

Soliditet: En soliditet på 31.2% anses vara acceptabel och visar att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst motståndskraft mot nedgångstider, även om det finns utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 225 801 SEK till 321 448 SEK, en positiv förändring på 95 647 SEK. Hela denna ökning kan förklaras av årets resultat på 121 909 SEK, vilket indikerar att företaget sannolikt har betalat ut delar av vinsten (cirka 26 262 SEK) i utdelning eller haft andra mindre kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 064 665 SEK till 1 014 154 SEK, en nedgång på 50 511 SEK eller -4.7%. Detta kan bero på en avsiktlig omsättning mot mer lönsamma tjänster eller en period med lägre försäljningsvolym.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på 41.0% är en betydande risk och indikerar att kostnadshanteringen eller lönsamheten per såld enhet har försämrats.
  • Den fallande omsättningstrenden på -4.7% kan vara en indikator på minskad marknadsandel eller konkurrenskraft.

Möjligheter

  • De stora investeringarna i tillgångar (ökning med 732 068 SEK till 1 275 296 SEK) skapar en potentiell platform för framtida omsättnings- och resultattillväxt.
  • Företaget behåller en hög vinstmarginal på 12.0%, vilket visar att kärnverksamheten fortfarande är mycket lönsam.
  • Den starka kapitaltillväxten på 42.4% ger företaget bättre finansiell stabilitet och möjliggör framtida investeringar.