1 588 358 SEK
Omsättning
▼ 20%
267 228 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 38,1%
79,5%
Soliditet
Mycket God
16,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 584 573 SEK
Skulder:-324 807 SEK
Substansvärde:1 259 766 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundläggande värden men oroande negativa trender i rörelseprestationen. Den höga soliditeten på 79,5% och det ökade egna kapitalet indikerar ett stabilt företag med god kreditvärdighet. Emellertid är den kraftiga nedgången i både omsättning (-20%) och resultat (-38,1%) ett tydligt tecken på utmaningar, troligtvis i form av minskad efterfrågan, förlorade kunder eller hårdare konkurrens. Företaget har kapacitet att hantera en nedgång tack vare sin starka balansräkning, men trenden är omvänd och kräver åtgärder.

Företagsbeskrivning

Företaget är en reklambyrå som verkar inom fotografering, copy, illustration samt tryck och distribution. Denna bransch är ofta projektbaserad och konjunkturkänslig, där omsättning kan variera avsevärt beroende på kundbeställningar och marknadens reklambudgetar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 431 835 SEK till 267 228 SEK, en minskning på 164 607 SEK eller 38.1%. Nedgången är större i procent än omsättningsminskningen, vilket kan indikera lägre marginaler eller oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: En soliditet på 79.5% är exceptionellt stark och betyder att större delen av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger ett mycket lågt skuldsättningsgrad och stor finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 049 985 SEK till 1 259 766 SEK, en förbättring på 209 781 SEK eller 20.0%. Denna tillväxt beror sannolikt helt på att årets resultat på 267 228 SEK har lagts till kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 984 925 SEK till 1 588 358 SEK, en nedgång på 396 567 SEK eller 20.0%. Detta tyder på färre eller mindre kundprojekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på 396 567 SEK signalerar potentiell förlust av kunder eller minskad efterfrågan på företagets tjänster.
  • Resultatet sjönk med 38.1%, vilket är en snabb försämring av lönsamheten som kan eskalera om omsättningen fortsätter att falla.
  • Branschen är konjunkturkänslig, vilket gör företaget sårbart för nedgångar i den generella ekonomin.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 79.5% ger ett stort säkerhetsmarginal och kapacitet att investera eller ta sig igenom svackor utan extern finansiering.
  • Eget kapital ökade med 209 781 SEK till 1 259 766 SEK, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar eller expansion.
  • Trots nedgången genererar verksamheten fortfarande en hög vinstmarginal på 16.8%, vilket visar på en lönsam kärnverksamhet.

Trendanalys

Trenderna är starkt divergerande. Balansräkningen förbättras med ökad soliditet och eget kapital (+20.0%), medan resultaträkningen försämras dramatiskt med fallande omsättning (-20.0%) och resultat (-38.1%). Företaget bygger kapital men tappar fart i sin dagliga verksamhet, vilket skapar en paradoxal situation av styrka och svaghet samtidigt.