1 468 800 SEK
Omsättning
▼ 41,2%
1 377 670 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,1%
80%
Soliditet
Mycket God
93,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 327 335 SEK
Skulder:-776 227 SEK
Substansvärde:3 206 044 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med mycket stark lönsamhet men samtidigt kraftig nedgång i omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 93,8% och soliditeten på 80,0% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med mycket låg skuldsättning. Den kraftiga minskningen i omsättning (-41,1%) och resultat (-44,0%) tyder dock på ett substantiellt bortfall av verksamhet eller en medveten nedskalning. Samtidigt visar balansräkningen positiv utveckling med ökning av både eget kapital (+33,6%) och totala tillgångar (+13,8%), vilket pekar på att vinsterna trots nedgången fortfarande är betydande och reinvesteras i företaget.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver marknadsföring och tjänster inom miljöåtervinning, vilket tyder på en verksamhet med fokus på hållbarhet och cirkulär ekonomi. Branschen är relativt stabil med ökande samhällsintresse, vilket gör den kraftiga omsättningsminskningen anmärkningsvärd och kan indikera specifika förändringar i företagets affärsmodell eller kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 462 188 SEK till 1 377 670 SEK, en minskning på 1 084 518 SEK (-44,0%). Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett mycket högt absolut resultat i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 80,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med mycket låg skuldsättning och stark finansiell stabilitet. Detta ger goda förutsättningar att hantera konjunktursvängningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 400 005 SEK till 3 206 044 SEK, en tillväxt på 806 039 SEK (+33,6%). Denna ökning finansierades helt genom årets starka resultat trots nedgången.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 495 999 SEK till 1 468 800 SEK, en nedgång på 1 027 199 SEK (-41,1%). Denna dramatiska minskning tyder på substantiellt förlorade intäkter eller en medveten nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 41,1% indikerar potentiell förlust av större kunder eller kontrakt
  • Resultatnedgång på 44,0% trots extremt hög marginal visar sårbarhet i intäktsunderlaget
  • Företagets verksamhetsmodell kan vara för dependent på ett begränsat antal större uppdrag

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 80,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 93,8% visar på extrem kostnadseffektivitet och potentiell lönsamhet vid högre omsättning
  • Tillgångstillväxt på 13,8% till 5 327 335 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten

Trendanalys

Företaget visar en blandad trendbild med tydlig polarisering: mycket starka balansräkningstrender (ökande eget kapital och tillgångar) men negativa resultaträkningstrender (minskande omsättning och resultat). Den extremt höga lönsamheten per omsatt krona samtidigt som den totala omsättningen halveras tyder på en fundamental förändring i affärsmodellen, möjligen en övergång till mer specialiserade och lönsamma men färre uppdrag.