378 108 SEK
Omsättning
▲ 96,9%
3 738 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30%
59%
Soliditet
Mycket God
1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:133 837 SEK
Skulder:-54 234 SEK
Substansvärde:79 603 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den nästan fördubblade omsättningen från 191 987 SEK till 378 108 SEK indikerar god marknadsframgång, men den fallande vinstmarginalen på 1% tyder på att kostnaderna växt snabbare än intäkterna. Soliditeten på 59% är dock stark och ger företaget finansiell stabilitet trots den låga lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom måleri och snickeribranschen med arbetsområde mellan Hudiksvall och Sundsvall. Som ett tjänsteföretag inom byggsektorn är det typiskt att ha relativt låga tillgångar men höga omsättningssiffror i förhållande till balansräkningens storlek.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat med 29,9% från 5 336 SEK till 3 738 SEK trots den starka omsättningstillväxten, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital har ökat med 4,9% från 75 865 SEK till 79 603 SEK, vilket främst beror på årets resultat på 3 738 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt med 96,9% från 191 987 SEK till 378 108 SEK, vilket visar på god marknadstillväxt och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den fallande lönsamheten med endast 1% vinstmarginal är en stor risk för företagets långsiktiga överlevnad
  • Resultatet har minskat med 29,9% trots att omsättningen nästan fördubblats, vilket tyder på allvarliga kostnadsproblem
  • Företagets låga totala tillgångar på 133 837 SEK begränsar dess kapacitet att ta sig an större projekt

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 96,9% visar att företaget har god marknadsnärvaro och försäljningsframgång
  • Stark soliditet på 59% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxten på 42,1% indikerar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar stark tillväxt i omsättning (+96,9%) och tillgångar (+42,1%) men negativ trend i lönsamhet (-29,9% i resultattillväxt). Den höga soliditeten (59,0%) ger en stabil bas, men den fallande vinstmarginalen (1,0%) är oroande. Övergripande indikerar detta ett företag i expansionsfas som behöver adressera kostnadseffektivitet för att omvandla omsättningstillväxt till lönsamhetstillväxt.