8 100 677 SEK
Omsättning
▼ 16%
748 241 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 145,7%
33,3%
Soliditet
God
9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 130 214 SEK
Skulder:-2 567 896 SEK
Substansvärde:1 111 318 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med motsägelsefulla trender. Trots en betydande nedgång i omsättning på 15,9% har företaget mer än fördubblat sitt resultat och stärkt sitt eget kapital avsevärt. Denna kombination tyder på en genomgående effektivisering eller omstrukturering av verksamheten, där bolaget lyckats öka lönsamheten trots lägre försäljning. Tillgångarna har minskat kraftigt, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som bidragit till den förbättrade lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett dotterbolag till Stenhuggarna i Jämtland AB och verkar inom framställning och försäljning av stenprodukter. Som ett tillverkningsföretag inom stenindustrin har det typiskt sett betydande tillgångar i form av maskiner, lager och eventuellt fastigheter. Bolaget har varit registrerat sedan 2018 och är således etablerat men kan fortfarande befinna sig i en utvecklingsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 304 489 SEK till 748 241 SEK, en ökning med 443 752 SEK eller 145,7%. Denna starka resultatförbättring trots lägre omsättning indikerar förbättrad lönsamhet genom kostnadsbesparingar eller förändrad produktmix.

Soliditet: Soliditeten på 33,3% är acceptabel för ett tillverkningsföretag och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med god förmåga att hantera skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 738 843 SEK till 1 111 318 SEK, en tillväxt på 372 475 SEK eller 50,4%. Denna ökning kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 10 329 516 SEK till 8 363 618 SEK, en nedgång på 1 965 898 SEK eller 15,9%. Denna betydande minskning kan tyda på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller strategiska förändringar i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 15,9% kan hota långsiktig överlevnad om trenden fortsätter
  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 26,3% från 5 601 252 SEK till 4 130 214 SEK kan begränsa framtida produktionskapacitet
  • Beroende av moderbolaget Stenhuggarna i Jämtland AB kan skapa sårbarhet vid koncernförändringar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 145,7% visar förmåga att öka lönsamhet trots utmanande marknadsförhållanden
  • Betydande ökning av eget kapital med 50,4% ger bättre finansiell stabilitet och möjliggör framtida investeringar
  • Stabil vinstmarginal på 8,9% indikerar hållbar affärsmodell med god prissättningsförmåga

Trendanalys

Över de senaste tre åren (2022-2024) visar företaget en tydlig omsättningstopp följd av en kraftig nedgång, där omsättningen växte till 2023 för att sedan falla med över 1,5 miljoner SEK 2024. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats avsevärt under perioden och mer än fördubblats till 2024, vilket indikerar en effektivisering och bättre lönsamhet per såld krona. Eget kapital har fortsatt sin stabila uppgång, medan totala tillgångar minskade kraftigt 2024, vilket troligen speglar en omstrukturering eller avyttringar. Soliditeten, som var låg 2023, har återhämtat sig markant till en stabil nivå 2024. Vinstmarginalen har samtidigt förbättrats, vilket pekar på en skiftning mot en mer lönsam och kapitaleffektiv verksamhet. Sammantaget tyder trenderna på en företagsomvandling där fokus har flyttats från omsättningstillväxt till lönsamhet och finansiell stabilitet, en utveckling som sannolikt kommer att fortsätta.