1 697 000 SEK
Omsättning
▼ 19%
510 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47%
77%
Soliditet
Mycket God
28%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 097 408 SEK
Skulder:-2 350 743 SEK
Substansvärde:5 546 238 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med starka balansräkningsförbättringar men kraftigt försämrad lönsamhet och omsättning. Den mycket höga soliditeten och betydande tillgångstillväxt tyder på en kapitalinjektion eller omvärdering, medan den dramatiska resultatnedgången på -47% och omsättningsminskning på -19% indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar genomgå en strukturomvandling där balansräkningen stärks samtidigt som den dagliga verksamheten kämpas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mångfacetterad verksamhet inom köttproduktion, växtodling, träförädling och tjänsteuppdrag, vilket gör det till ett diversifierat jordbruks- och förädlingsföretag. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler i Östersund, vilket innebär lägre fasta tillgångar men samtidigt hyreskostnader. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara både styrkor i form av diversifiering och svagheter i form av spridda resurser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 962 000 SEK till 510 000 SEK, en minskning med 452 000 SEK eller 47%. Denna dramatiska resultatnedgång är oroväckande trots att företaget fortfarande är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 77.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg skuldsättning. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 938 985 SEK till 5 546 238 SEK, en ökning med 607 253 SEK eller 12.3%. Denna ökning kan delvis förklaras av årets resultat på 510 000 SEK, men indikerar även andra kapitaltillskott.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 115 954 SEK till 1 821 809 SEK, en nedgång med 294 145 SEK eller 19%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolym eller priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 452 000 SEK eller 47% visar på allvarliga problem i den operativa verksamheten
  • Omsättningsminskning med 294 145 SEK eller 19% indikerar förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan
  • Diversifierad verksamhetsprofil kan leda till resurs-spridning och fokusbrist

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 77.0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 48.5% (från 5 450 970 SEK till 8 097 408 SEK) visar kapacitetsutökning
  • Fortfarande positivt resultat på 510 000 SEK trots utmaningar visar på grundläggande lönsamhet

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig ökning till 2023 följd av en betydande nedgång 2024, vilket indikerar en ostadig försäljning. Resultatet följer samma mönster med en extrem topp 2023 och en återgång till ungefär samma nivå som 2022, vilket tyder på att 2023 kan ha varit ett exceptionellt år. Eget kapital och tillgångar uppvisar en stadig och positiv tillväxt, vilket visar på en företagsexpansion. Soliditeten har dock försämrats avsevärt från toppen 2023, troligen på grund av att skuldsättningen ökat i samband med de växande tillgångarna. Den höga vinstmarginalen 2023 var tydligt en avvikelse, och verksamheten återgick 2024 till en marginivå mer i linje med 2022. Trenderna pekar på ett företag som expanderar sin balansräkning men som har svårt att upprätthålla en stabil försäljning och lönsamhet, vilket kan innebära framtida utmaningar trots den starka kapitalbasen.