5 682 873 SEK
Omsättning
▼ 6,5%
464 286 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,2%
37,5%
Soliditet
God
8,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 763 180 SEK
Skulder:-3 422 822 SEK
Substansvärde:1 475 358 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamheten men samtidigt positiv utveckling i balansräkningen. Den kraftiga resultatnedgången på -66.2% tillsammans med minskad omsättning indikerar operativa svårigheter, men den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget fortsatt investerar och bygger kapitalbas. Soliditeten på 37.5% är acceptabel för branschen, vilket ger ett visst stöd mot kortsiktiga utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom skogstransporter, uthyrning av personal och maskiner, samt skogsarbeten som röjning. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av dyra maskiner och fordon, vilket förklarar de höga tillgångarna på 5,8 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 375 187 SEK till 464 286 SEK, en minskning på 910 901 SEK (-66.2%). Denna kraftiga resultatnedgång är oroande och kan bero på högre kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 37.5% är relativt stabil och inom acceptabla nivåer för branschen. Det indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur och klarar sina skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 187 601 SEK till 1 475 358 SEK, en förbättring på 287 757 SEK (+24.2%). Denna ökning kommer troligen från årets resultat och visar att företaget trots sämre lönsamhet fortfarande bygger kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 080 626 SEK till 5 744 211 SEK, en nedgång på 336 415 SEK (-6.5%). Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller lägre priser i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 910 901 SEK (-66.2%) visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning på 336 415 SEK kan indikera konkurrensproblem eller svag efterfrågan
  • Bruttonivån på resultatet 464 286 SEK kan vara för låg för att finansiera fortsatta investeringar i den kapitalintensiva verksamheten

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 287 757 SEK vilket stärker företagets finansiella bas
  • Tillgångstillväxt på 30.3% visar att företaget fortsatt investerar i maskiner och utrustning
  • Stabil vinstmarginalklassificering trots utmaningar indikerar en grundläggande hälsosam verksamhet

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i lönsamhet och omsättning men positiva trender i kapitaluppbyggnad och tillgångstillväxt. Denna divergens kan tyda på att företaget genomgår en omställningsfas med investeringar som ännu inte gett avkastning i form av högre resultat.