2 395 532 SEK
Omsättning
▲ 20,4%
125 290 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 420,4%
10,5%
Soliditet
Stabil
5,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 453 185 SEK
Skulder:-2 174 439 SEK
Substansvärde:178 746 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt i omsättning och resultat, vilket indikerar en positiv utveckling trots en minskning av totala tillgångar. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 120,6% är särskilt imponerande och tyder på en hälsosam kapitalstruktur. Soliditeten på 10,5% är dock relativt låg, vilket kan vara en riskfaktor. Övergripande bedöms företaget befinna sig i en expansionfas med god lönsamhet men med behov av att stärka balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom mark och anläggning, vilket är en kapitalintensiv verksamhet med behov av maskiner och utrustning. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande investeringar i tillgångar, vilket gör soliditet och kapitalstruktur viktiga faktorer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 4 971 SEK till 125 290 SEK, en ökning på 2 420,4%. Denna kraftiga förbättring indikerar effektivitet i verksamheten och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 10,5% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta kan vara en risk i en bransch med stora kapitalbehov.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 81 035 SEK till 178 746 SEK, främst på grund av årets vinst. Detta stärker företagets finansiella bas och möjliggör framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 989 943 SEK till 2 395 532 SEK, en tillväxt på 20,4%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och ökad marknadsaktivitet.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 10,5% ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare lån.
  • Minskande tillgångar från 2 621 638 SEK till 2 453 185 SEK kan indikera avveckling av kapital eller försäljning av tillgångar, vilket kan påverka långsiktig kapacitet.
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida beställningar och intäkter.

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 2 420,4% visar på god operativ effektivitet och potential för fortsatt lönsamhet.
  • Ökad omsättning till 2 395 532 SEK indikerar en växande marknadsandel och möjlighet till ytterligare expansion.
  • Eget kapital på 178 746 SEK ger en stabil bas för framtida investeringar och verksamhetsutveckling.