1 545 000 SEK
Omsättning
▼ 1,1%
839 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 244,9%
25%
Soliditet
God
54,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 140 471 SEK
Skulder:-6 139 397 SEK
Substansvärde:2 001 074 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har dotterföretaget Grapenco International AB, 556813-8951 fusionerats upp i Grapenco Handels AB. Fusionsförlust uppstod med ca 108 000 kr.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Dotterföretaget Grapenco International AB fusionerades upp i Grapenco Handels AB under året.
  • Fusionen medförde en fusionsförlust på cirka 108 000 kr, vilket har påverkat det totala resultatet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsförbättringar men samtidigt minskande omsättning och tillgångar. Den dramatiska resultatförbättringen från förlust till vinst på 839 000 SEK och den starka tillväxten i eget kapital på 40% indikerar en framgångsrik omstrukturering eller effektivisering. Den mycket höga vinstmarginalen på 54,3% är exceptionell och tyder på att företaget har lyckats omfördela resurser eller ändra verksamhetsinriktning. Den minskande omsättningen och tillgångarna kan dock indikera en avveckling av verksamhetsområden eller en strategisk omorientering.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom affärsutveckling och fastighetsförvaltning med säte i Ydre kommun. Ett konsultföretag med denna verksamhetsprofil har vanligtvis låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva konsulttjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 1 418 000 SEK från en förlust på 579 000 SEK till en vinst på 839 000 SEK. Denna förbättring kan bero på kostnadsbesparingar, höjda priser eller en ändrad verksamhetsinriktning.

Soliditet: Soliditeten på 25,0% är acceptabel för ett konsultföretag men inte exceptionellt stark. Det indikerar att 25% av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket ger en viss buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 571 226 SEK från 1 429 848 SEK till 2 001 074 SEK, vilket främst kan förklaras av årets vinst på 839 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 44 495 SEK från 1 589 541 SEK till 1 545 046 SEK (-2,8%), vilket indikerar en lätt nedgång i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Den minskande omsättningen på 1 545 046 SEK kan indikera att företaget tappar kunder eller marknadsandelar.
  • Tillgångarnas minskning med 1 397 063 SEK till 8 140 471 SEK kan tyda på en avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar.
  • Soliditeten på 25% är något låg och begränsar företagets möjligheter till framtida lån.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 54,3% visar att företaget är mycket lönsamt per omsatt krona.
  • Den starka resultattillväxten på +244,9% visar en mycket positiv utveckling i lönsamheten.
  • Ökningen av eget kapital med 571 226 SEK till 2 001 074 SEK ger bättre finansiell stabilitet och investeringsmöjligheter.

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång från 2022 till 2023 och en ytterligare liten minskning 2024, vilket indikerar en avsevärd kontraktion i försäljningsvolymen. Resultatet uppvisar en extrem volatilitet med en mycket stark vinst 2022, följd av en förödande förlust 2023 och en återhämtning till en hög vinstnivå 2024. Denna dramatiska svängning, tillsammans med den fallande omsättningen, tyder på att företaget genomgått en betydande omstrukturering eller en radikal förändring av sin verksamhetsmodell. Eget kapital följer resultattrenden och återhämtar sig till nästan samma nivå som 2022, vilket stärker bilden av en återgång till lönsamhet. Trots minskande totala tillgångar har soliditeten förbättrats till en högre nivå än 2022, vilket pekar på en effektivisering och en starkare kapitalstruktur. Den extremt höga vinstmarginalen 2024, i kombination med den lägre omsättningen, tyder starkt på att företaget har sålt av eller avvecklat mindre lönsamma delar av verksamheten och nu fokuserat på en kärnverksamhet med exceptionellt hög lönsamhet. Framtiden ser ut att vara stabiliserad med fokus på lönsamhet snarare än tillväxt, men den låga omsättningen kan vara en framtida utmaning.