587 629 SEK
Omsättning
▼ 31,7%
-69 725 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,7%
40%
Soliditet
Mycket God
−11,9%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:259 783 SEK
Skulder:-156 863 SEK
Substansvärde:102 920 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget gör fortsatt förlust med anledning av ökade omkostnader som el- och dieselpriser.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget uppger att de fortsatta förlusterna beror på ökade omkostnader för el och dieselpriser.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både förbättringar och försämringar. Trots en kraftig nedgång i omsättning på 31.7% och minskade tillgångar, har bolaget lyckats reducera förlusterna med 44.7% och stärkt det egna kapitalet med 14.8%. Den positiva soliditeten på 40% indikerar en relativt stabil kapitalstruktur. Företaget verkar vara i en omställningsfas där kostnadsbesparingar ger effekt på resultatet, men omsättningsgenereringen är en utmaning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver extremt bred verksamhetsutveckling inom områden som IT, data, transport, turism, fastigheter och värdepappersförvaltning genom modern teknologi. Denna bredd kan förklara de relativt låga omsättningssiffrorna i förhållande till verksamhetsomfattningen, vilket tyder på att bolaget kanske är mer av ett holdingbolag eller en investeringsenhet snarare än ett operativt företag med hög volym.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 126 184 SEK till en förlust på 69 725 SEK, en förbättring med 56 459 SEK. Trots fortsatt förlust visar detta på framsteg i kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 40.0% är relativt god och visar att 40% av tillgångarna finansieras av eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot obetalda skulder och indikerar en hanterbar skuldsättningsgrad.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 89 644 SEK till 102 920 SEK, en tillväxt på 13 276 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att årets förlust var mindre än eventuella tidigare periodiserade vinster eller inskjutna medel.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 860 451 SEK till 587 629 SEK, en minskning med 272 822 SEK eller 31.7%. Detta indikerar en betydande nedgång i verksamhetsvolym eller försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 31.7% till 587 629 SEK indikerar problem med intäktsgenerering.
  • Fortsatt negativ vinstmarginal på -11.9% visar att verksamheten inte är lönsam.
  • Minskande tillgångar från 320 657 SEK till 259 783 SEK kan begränsa företagets operationsförmåga.
  • Känslighet för externa kostnadsökningar som el- och dieselpriser.

Möjligheter

  • Resultatet förbättrades med 44.7% vilket visar framsteg i kostnadseffektivisering.
  • Eget kapital ökade med 14.8% till 102 920 SEK, vilket stärker balansräkningen.
  • God soliditet på 40.0% ger finansiell stabilitet och bättre förhandlingsposition gentemot långivare.
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen ger potential att diversifiera intäktskällor och hitta lönsamma nischer.