5 530 000 SEK
Omsättning
▲ 24,3%
-100 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 90,2%
71,2%
Soliditet
Mycket God
−1,8%
Vinstmarginal
Förlust
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-11

Substansvärdering

Tillgångar:2 336 083 SEK
Skulder:-671 928 SEK
Substansvärde:1 664 155 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga förbättringar i rörelseprestanda men samtidigt strukturella försämringar i balansräkningen. Omsättningen har ökat markant med 24,3% och förlusten har minskat med 90,2%, vilket indikerar att den operativa verksamheten är på rätt väg. Dock har eget kapital och tillgångar minskat kraftigt, vilket tyder på att företaget har genomfört avvecklingar eller nedskrivningar för att sanera balansräkningen. Den höga soliditeten på 71,2% ger ett visst skydd trots de negativa trender i balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver gräv- och schaktentreprenadverksamhet, en bransch som är kapitalintensiv och konjunkturkänslig. Typiskt för sådana företag är investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar behovet av en stabil balansräkning. Verksamheten kräver ofta större initiala investeringar som sedan avskrivs över tid.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -1 015 000 SEK till -100 000 SEK, en minskning av förlusten med 915 000 SEK. Trots att företaget fortfarande går med förlust är trenden mycket positiv och nära break-even.

Soliditet: Soliditeten på 71,2% är mycket stark och visar att större delen av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft trots förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 951 713 SEK till 1 664 155 SEK, en nedgång på 287 558 SEK. Denna minskning beror sannolikt på årets förlust som direkt påverkar eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 450 114 SEK till 5 537 647 SEK, en positiv tillväxt på 1 087 533 SEK eller 24,3%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Företaget har gått med förlust två år i rad, vilket utgör en lönsamhetsrisk
  • Eget kapital har minskat med 287 558 SEK till 1 664 155 SEK, vilket begränsar investeringsmöjligheter
  • Tillgångarna har minskat med 508 483 SEK till 2 336 083 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 24,3% till 5 537 647 SEK visar stark marknadsposition och försäljningspotential
  • Resultatet har förbättrats dramatiskt med 90,2% och är nära break-even, vilket indikerar ökad effektivitet
  • Mycket hög soliditet på 71,2% ger utrymme för framtida investeringar och finansiering