2 146 000 SEK
Omsättning
▼ 27,4%
229 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,1%
0%
Soliditet
Mycket Låg
10,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 877 033 SEK
Skulder:-431 568 SEK
Substansvärde:481 466 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en hög vinstmarginal på 10,4% men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning (-27,4%) och resultat (-19,1%). Den positiva utvecklingen av eget kapital (+10,3%) indikerar att företaget trots minskad verksamhetsstorlek fortfarande genererar vinst och stärker sin kapitalbas. Situationen tyder på ett företag som genomgår en betydande nedskalning eller omstrukturering, där fokus verkar ha legat på lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver trädgårds- och landskapsdesign, snickeriarbeten och nybyggnationer. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar, bostadsmarknaden och säsongsbetonade variationer, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 283 000 SEK till 229 000 SEK, en minskning på 54 000 SEK. Trots den stora omsättningsminskningen lyckades bolaget behålla en anmärkningsvärt bra vinstnivå.

Soliditet: En soliditet på 0,0% är extremt låg och indikerar att nästan alla tillgångar är finansierade med skulder. Detta är en mycket riskabel kapitalstruktur som gör företaget sårbart för obetalda leverantörsskulder och kreditproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 436 651 SEK till 481 466 SEK, en förbättring på 44 815 SEK. Denna tillväxt beror sannolikt på att årets resultat på 229 000 SEK har tillförts kapitalet, troligen efter utdelning eller andra avdrag.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 3 031 740 SEK till 2 200 592 SEK, en nedgång på 831 148 SEK eller 27,4%. Detta tyder på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,0% skapar en mycket hög finansiell risk och sårbarhet för betalningssvårigheter.
  • Kraftig omsättningsnedgång på 831 148 SEK visar på förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan.
  • Minskande tillgångar från 2 046 869 SEK till 1 877 033 SEK kan indikera nedmontering av verksamheten eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10,4% visar att företaget är effektivt och kan generera god avkastning på den återstående omsättningen.
  • Eget kapital ökade med 44 815 SEK till 481 466 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas trots utmaningarna.
  • Företaget har funnits sedan 2008, vilket visar på erfarenhet och överlevnadsförmåga genom olika konjunkturer.