20 869 000 SEK
Omsättning
▲ 36,1%
2 431 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,8%
44%
Soliditet
Mycket God
11,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:19 043 007 SEK
Skulder:-10 017 322 SEK
Substansvärde:6 214 055 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en tydlig resultatnedgång. Den kraftiga omsättningsökningen på 36,1% till 20,9 miljoner SEK indikerar att företaget lyckats expandera sin verksamhet markant, men den samtidiga resultatminskningen på 18,8% till 2,4 miljoner SEK visar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Det ökade eget kapitalet på 35,1% till 6,2 miljoner SEK och soliditeten på 44,0% pekar dock på en fortsatt finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2012 med säte i Luleå. Den snabba omsättningstillväxten kan tyda på ett företag inom tjänstesektor eller teknologi där skalbar verksamhet möjliggör snabb expansion, men den samtidiga resultatnedgången indikerar utmaningar med lönsamheten vid tillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 2 994 000 SEK till 2 431 000 SEK, en nedgång på 18,8%. Trots högre omsättning har kostnaderna ökat i högre takt, vilket pressat vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% anses vara god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 598 161 SEK till 6 214 055 SEK, en tillväxt på 35,1%. Denna förbättring kan delvis förklaras av årets resultat som tillfört kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 15 341 262 SEK till 20 882 430 SEK, en tillväxt på 36,1%. Detta visar att företaget har lyckats öka sina intäkter avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Resultatnedgång på 18,8% trots stark omsättningstillväxt indikerar problem med kostnadskontroll
  • Vinstmarginalen på 11,6% är fortfarande hög men har sannolikt minskat från föregående år
  • Tillgångstillväxt på 18,2% till 19,0 miljoner SEK kan tyda på ökade investeringar som inte gett avkastning än

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 36,1% visar att företaget har god marknadsposition och tillväxtpotential
  • Soliditeten på 44,0% ger finansiell stabilitet och möjlighet till ytterligare investeringar
  • Eget kapital ökade med 35,1% till 6,2 miljoner SEK, vilket stärker företagets balansräkning