521 778 SEK
Omsättning
▲ 9,7%
109 645 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 79,8%
27,2%
Soliditet
God
21%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-11

Substansvärdering

Tillgångar:778 936 SEK
Skulder:-566 805 SEK
Substansvärde:212 131 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitalbildning, trots en kraftig minskning av totala tillgångar. Den mycket höga vinstmarginalen på 21.0% och en resultattillväxt på nästan 80% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning eller kostnadskontroll. Den snabba tillväxten av eget kapital med över 100% stärker företagets finansiella bas. Minskningen av tillgångar med 29.1% tyder dock på en avveckling eller försäljning av tillgångar, vilket kan vara en medveten strategi för att effektivisera verksamheten eller betala av skulder.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom persontransporter till sjöss och eventtjänster, vilket tyder på en nischad verksamhet som kan vara säsongsbetonad och kräva specifik utrustning. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för denna typ av servicebransch och kan indikera en specialiserad marknadsposition eller effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan och ökade från 60 971 SEK till 109 645 SEK, en anmärkningsvärd tillväxt på 79.8%. Denna kraftiga ökning visar en stark förbättring av lönsamheten.

Soliditet: En soliditet på 27.2% anses vara acceptabel för många företag, men ligger under en generell riktmärke på 30-50% för god soliditet. Det indikerar att företaget fortfarande är skuldsatt till en viss grad, men trenden är starkt positiv och pekar mot en snabb förbättring.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 102 486 SEK till 212 131 SEK, en ökning på 107.0%. Denna betydande tillväxt är direkt kopplad till det starka årets resultat och förstärker företagets finansiella stabilitet avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 475 761 SEK till 521 778 SEK, en positiv tillväxt på 9.7%. Detta visar en stadig ökning av intäkterna, vilket är en bra utveckling för företagets kärnverksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 319 055 SEK (från 1 097 991 SEK till 778 936 SEK) kan tyda på försäljning av viktiga operativa tillgångar som båtar eller fordon, vilket potentiellt kan begränsa framtida kapacitet och tillväxt.
  • Soliditeten på 27.2% är fortfarande relativt låg och visar att företaget är beroende av lånade medel, vilket medför finansiell risk vid räntehöjningar eller sämre konjunkturer.
  • Verksamheten inom persontransporter och eventtjänster är sannolikt säsongsbetonad, vilket skapar osäkerhet och ojämna kassaflöden under året.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21.0% visar på en exceptionell förmåga att generera vinst på omsättningen och ger utrymme för framtida investeringar eller priskonkurrens.
  • Exceptionell tillväxt i eget kapital med 107.0% ger ett starkt fundament för att säkra nya lån för expansion eller att klara av motgångar.
  • Stadig omsättningstillväxt på 9.7% visar på en ökad efterfrågan på företagets tjänster och en expanderande kundbas.