401 714 SEK
Omsättning
▼ 11,1%
52 208 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12 759,1%
80,1%
Soliditet
Mycket God
13%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:226 886 SEK
Skulder:-42 472 SEK
Substansvärde:171 414 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark finansiell utveckling trots en minskad omsättning. Den dramatiska resultatförbättringen från 406 SEK till 52 208 SEK indikerar en betydande effektivisering eller kostnadsrationalisering. Den höga soliditeten på 80,1% tillsammans med en stark tillväxt i eget kapital och tillgångar pekar på ett stabilt företag med god finansiell hälsa, men den minskande omsättningen är en varningssignal som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver måleriverksamhet, vilket innebär att det är ett tjänsteföretag inom byggbranschen med projektbaserad verksamhet och varierande arbetsbelastning över året. Denna typ av verksamhet är typiskt sett arbetsintensiv med relativt låga tillgångar utöver löpande kapital.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 406 SEK till 52 208 SEK, en ökning på 12 759,1%. Denna extremt höga vinstmarginal på 13,0% visar att bolaget har lyckats öka lönsamheten avsevärt, troligen genom bättre prissättning, kostnadskontroll eller mer lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 80,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov och stor finansiell självständighet. Detta ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 90 281 SEK till 171 414 SEK, en tillväxt på 89,9%. Denna fördubbling kan huvudsakligen förklaras av det starka årets resultat på 52 208 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 452 000 SEK till 401 714 SEK, en nedgång på 11,1%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per projekt under 2023.

Huvudrisker

  • Den minskande omsättningen på -11,1% är en risk och kan indikera en försämrad marknadsposition eller tappade kunder.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande liten (omsättning på 401 714 SEK), vilket gör det sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller förlust av ett större projekt.
  • Den extremt höga resultattillväxten kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan ha orsakats av enstaka, unika faktorer under året.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga lönsamheten med en vinstmarginal på 13,0% visar en stark förmåga att generera vinst och skapa kapital för framtida investeringar.
  • Den höga soliditeten på 80,1% ger utrymme för att säkra finansiering till förmånliga villkor om expansion eller investeringar behövs.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 89,9% förstärker företagets finansiella styrka och kapacitet att ta sig an större projekt.