2 176 000 SEK
Omsättning
▲ 21%
681 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,2%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
31,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 139 727 SEK
Skulder:-1 993 260 SEK
Substansvärde:361 941 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2023, med betydande förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 31,3% indikerar en effektiv verksamhetsstyrning och god kostnadskontroll. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 144,4% visar på en stark kapitalbildningsförmåga. Den extremt låga soliditeten på 0,3% är dock en tydlig varningssignal trots de positiva resultatet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver maskinentreprenad med säte i Staffanstorp. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna i förhållande till eget kapital.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 527 000 SEK till 681 000 SEK, en ökning med 29,2% som demonstrerar företagets förmåga att öka lönsamheten snabbare än omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 0,3% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket skuldsatt. Detta är en betydande riskfaktor trots de starka resultatsiffrorna.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 148 077 SEK till 361 941 SEK, främst till följd av det starka årets resultat på 681 000 SEK, vilket mer än fördubblade kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 798 287 SEK till 2 175 553 SEK, en tillväxt på 21,0% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,3% skapar sårbarhet vid ekonomiska nedgångar eller räntehöjningar
  • Hög skuldsättning med tillgångar på 3 139 727 SEK mot eget kapital på endast 361 941 SEK
  • Beroende av extern finansiering kan begränsa företagets handlingsfrihet och flexibilitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 31,3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i både omsättning (+21,0%) och resultat (+29,2%) visar på stark konkurrenskraft
  • Betydande kapitalbildning genom resultat på 681 000 SEK som kan stärka balansräkningen över tid

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättningstillväxt +21,0%, resultattillväxt +29,2%, eget kapital tillväxt +144,4% och tillgångstillväxt +68,0%. Den konsekventa positiva utvecklingen i samtliga nyckeltal indikerar ett framgångsrikt företag i stark tillväxtfas, men den extremt låga soliditeten kvarstår som en kritisk utmaning.