1 181 000 SEK
Omsättning
▼ 41%
33 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,1%
54,8%
Soliditet
Mycket God
2,8%
Vinstmarginal
Låg
8 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-06-10

Substansvärdering

Tillgångar:436 948 SEK
Skulder:-197 703 SEK
Substansvärde:239 245 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull utveckling med en kraftig omsättningsnedgång på 41% men samtidigt en marginell resultatförbättring. Den höga soliditeten på 54,8% ger en viss finansiell stabilitet trots den betydande minskningen i tillgångar. Företaget verkar genomgå en omstrukturering eller fokuserar på mer lönsamma men mindre volymtunga projekt, vilket resulterar i lägre omsättning men bättre lönsamhet per såld krona.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verkstadsrörelse med tillverkning av maskiner för livsmedels- och grafiska industrin, en nischad bransch med specifika kundbehov. Verksamheten kräver troligen betydande investeringar i specialutrustning och teknisk kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades marginellt från 32 000 SEK till 33 000 SEK (+3,1%), vilket är anmärkningsvärt givet den stora omsättningsminskningen och indikerar förbättrad kostnadskontroll eller högre marginaler på kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 54,8% är relativt hög och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 223 235 SEK till 239 245 SEK (+7,2%), vilket främst beror på årets vinst på 33 000 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 002 390 SEK till 1 180 923 SEK, en nedgång på 821 467 SEK (-41,0%). Detta tyder på färre order eller mindre omfattande projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 41% från 2 002 390 SEK till 1 180 923 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Tillgångarna minskade med 35,8% från 680 026 SEK till 436 948 SEK, vilket kan påverka produktionskapaciteten och framtida tillväxtpotential
  • Mycket låg vinstmarginal på 2,8% ger begränsat utrymme för oförutsedda kostnader eller konjunkturnedgångar

Möjligheter

  • Förmåga att bibehålla och till och med öka lönsamheten trots kraftig omsättningsminskning visar på effektiv kostnadskontroll och potentiellt högre marginaler på kvarvarande verksamhet
  • Hög soliditet på 54,8% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att investera i framtiden utan extern finansiering
  • Positiv utveckling av eget kapital med 7,2% tillväxt till 239 245 SEK stärker balansräkningen