265 000 SEK
Omsättning
▼ 41%
146 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 69,8%
56%
Soliditet
Mycket God
54,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:251 845 SEK
Skulder:-110 865 SEK
Substansvärde:140 980 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Räkenskapsåret är bolagets andra, och det första var förlängt till 16 månader.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Räkenskapsåret är bolagets andra, och det första var förlängt till 16 månader vilket kan påverka jämförbarheten mellan åren.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 41% samtidigt som resultatet förbättras med 70%. Den höga vinstmarginalen på 54,4% indikerar att företaget har genomfört betydande kostnadsbesparingar eller omstrukturerat verksamheten. Tillgångarna har nästan fördubblats, vilket tyder på investeringar, medan eget kapital har ökat med 51%. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där fokus ligger på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en mångfacetterad verksamhet inklusive kurser, föreläsningar, försäljning av egenproducerade livsmedel, camping samt massage och friskvårdsbehandlingar. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara de starka säsongsvariationer eller möjligheten att omfördela resurser mellan olika verksamhetsgrenar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 86 000 SEK till 146 000 SEK, en ökning med 60 000 SEK (+69,8%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller att mer lönsamma verksamhetsområden har fått större fokus.

Soliditet: Soliditeten på 56,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 93 321 SEK till 140 980 SEK, en tillväxt på 47 659 SEK (+51,1%). Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 146 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 449 223 SEK till 268 033 SEK, en nedgång på 181 190 SEK (-41,0%). Denna kraftiga minskning kan tyda på att företaget har avvecklat eller minskat vissa verksamhetsgrenar, eller att det har skett prisförändringar.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 41% från 449 223 SEK till 268 033 SEK kan indikera att kundunderlaget krymper eller att konkurrenssituationen försämrats.
  • Den låga omsättningsnivån på 268 033 SEK begränsar företagets möjligheter till investeringar och framtida tillväxt trots god lönsamhet.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 54,4% visar att företaget kan generera avsevärt resultat även vid relativt låg omsättning.
  • Stark soliditet på 56,0% ger goda förutsättningar för att investera i och expandera verksamheten utan att behöva extern finansiering.
  • Tillgångstillväxt på 94,0% från 129 807 SEK till 251 845 SEK indikerar att företaget har gjort investeringar som kan bära framtida tillväxt.