446 439 SEK
Omsättning
▲ 31,8%
104 613 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3 498,7%
74,7%
Soliditet
Mycket God
23,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-24

Substansvärdering

Tillgångar:1 292 380 SEK
Skulder:-326 865 SEK
Substansvärde:965 515 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Extra bolagsstämma om vinstutdelning togs den 9 November 2023.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Extra bolagsstämma om vinstutdelning hölls den 9 november 2023, vilket förklarar minskningen i eget kapital trots det starka årets resultat

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring i lönsamhet med en mycket hög vinstmarginal på 23,4% och en betydande resultattillväxt på 3498,7%. Omsättningen har ökat med 31,8%, vilket indikerar en positiv utveckling i kärnverksamheten. Trots detta visar balansräkningen en oroande trend med minskning av både eget kapital (-16,8%) och totala tillgångar (-8,0%), vilket tyder på att den starka vinsten inte har reinvesterats i verksamheten utan troligen har utdelats till ägarna. Företaget befinner sig i en situation med god lönsamhet men samtidigt en avmattning i kapitalbasen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver produktion av elkraft via vindkraftverk, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver betydande investeringar i anläggningstillgångar. För ett vindkraftsbolag är stabila tillgångar och starkt eget kapital viktigt för att finansiera framtida underhåll och expansion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från -3 078 SEK till 104 613 SEK, en ökning med 107 691 SEK. Denna förvandling från förlust till stor vinst indikerar effektivitetförbättringar eller ökad produktionseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 74,7% är mycket stark och visar att företaget har en hög grad av egenfinansiering, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell stabilität trots kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 160 902 SEK till 965 515 SEK, en nedgång på 195 387 SEK trots ett positivt resultat. Detta tyder på att vinsten har utdelats snarare än att reinvesteras i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 338 865 SEK till 446 589 SEK, en tillväxt på 107 724 SEK eller 31,8%. Detta visar en stark försäljningsutveckling inom vindkraftsverksamheten.

Huvudrisker

  • Minskande eget kapital med 195 387 SEK kan begränsa företagets möjlighet till framtida investeringar i underhåll och expansion av vindkraftverken
  • Tillgångarna har minskat med 112 444 SEK vilket kan indikera avveckling av kapital eller försäljning av tillgångar utan ersättande investeringar
  • Stor del av vinsten har utdelats istället för att reinvesteras, vilket kan påverka företagets långsiktiga tillväxtpotential negativt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,4% visar att verksamheten är extremt lönsam när den väl är i drift
  • Omsättningstillväxt på 31,8% indikerar stark efterfrågan på förnybar energi och potentiell marknadsexpansion
  • Exceptionellt stark soliditet på 74,7% ger företaget goda förutsättningar att ta lån för framtida investeringar om så önskas

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i lönsamhet och omsättning men negativa trender i kapitalstruktur och tillgångsutveckling. Den kombinerade bilden är av ett lönsamt företag som prioriterar kortsiktig avkastning till ägarna framför långsiktig kapitaltillväxt.