711 834 SEK
Omsättning
▼ 8,5%
73 379 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 122,8%
57%
Soliditet
Mycket God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
60 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-18

Substansvärdering

Tillgångar:217 330 SEK
Skulder:-92 704 SEK
Substansvärde:124 626 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med motsägelsefulla trender. Trots en minskad omsättning på 13,5% har bolaget lyckats mer än fördubbla sitt resultat och kraftigt stärka sin balansräkning. Den höga soliditeten på 57,0% och vinstmarginalen på 10,3% indikerar ett effektivt och kapitalstarkt företag som lyckats öka lönsamheten trots lägre omsättning. Detta kan tyda på en strategisk omställning med fokus på mer lönsamma projekt eller kostnadsrationaliseringar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggnads- och snickeriarbete, en verksamhet som startade under andra halvåret 2020. Som ett relativt ungt företag inom byggbranschen är dess finansiella utveckling typisk för en etableringsfas, men den senaste utvecklingen med minskad omsättning men kraftigt förbättrad lönsamhet avviker från den förväntade linjära tillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 32 933 SEK till 73 379 SEK, en ökning med 40 446 SEK eller 122,8%. Denna kraftiga resultatförbättring trots lägre omsättning pekar på en betydande förbättring av lönsamheten genom antingen högre marginaler, bättre kostnadskontroll eller både och.

Soliditet: Soliditeten på 57,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet för byggföretag. Detta indikerar ett lågt belånat företag med god finansiell styrka och förmåga att absorbera motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 67 092 SEK till 124 626 SEK, en tillväxt på 57 534 SEK eller 85,8%. Denna fördubbling av det egna kapitalet är främst en följd av det starka årets resultat som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 823 115 SEK till 711 834 SEK, en nedgång på 111 281 SEK eller 13,5%. Detta kan bero på färre projekt, lägre projektstorlekar eller en strategisk inriktning på mer specialiserade och lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Den fallande omsättningen på 111 281 SEK är en varningssignal och kan indikera minskad efterfrågan, tappade kunder eller konkurrensproblem.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande liten med en omsättning på 711 834 SEK, vilket gör det sårbart för störningar på enskilda projekt eller kunder.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 122,8% visar en stark förmåga att generera vinst och effektivisera verksamheten.
  • Den mycket höga soliditeten på 57,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Kraftig tillväxt i tillgångar från 122 030 SEK till 217 330 SEK (+78,1%) visar på investeringar som kan ligga till grund för framtida omsättningstillväxt.