3 174 835 SEK
Omsättning
▲ 47,7%
1 709 113 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 42,4%
15%
Soliditet
Stabil
53,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:22 141 980 SEK
Skulder:-18 713 189 SEK
Substansvärde:3 428 791 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen ökade med 47,7% och resultatet med 42,4%, vilket indikerar en mycket positiv utveckling. Den mycket höga vinstmarginalen på 53,8% tyder på en effektiv verksamhetsmodell med låga kostnader i förhållande till intäkterna. Den låga soliditeten på 15,0% är dock en varningssignal som visar att företaget är starkt skuldsatt, vilket kan innebära risker vid en ekonomisk nedgång trots de imponerande resultatsiffrorna.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger och förvaltar aktier i andra bolag, vilket innebär att dess resultat och omsättning huvudsakligen kommer från utdelningar och värdeförändringar på dessa innehav. Den mycket höga vinstmarginalen är typisk för ett holdingbolag då driftskostnaderna ofta är låga i förhållande till de finansiella intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 200 428 SEK till 1 709 113 SEK, en ökning med 508 685 SEK eller 42,4%. Denna starka resultatutveckling följer omsättningstillväxten och bekräftar företagets lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 15,0% är låg och indikerar att större delen av företagets tillgångar är finansierade med skulder. Detta innebär en högre finansiell risk, även om de starka resultaten för närvarande motverkar denna risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 930 563 SEK till 3 428 791 SEK, en ökning med 498 228 SEK. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat, som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 150 001 SEK till 3 174 835 SEK, en ökning med 1 024 834 SEK eller 47,7%. Detta är en mycket stark tillväxt som sannolikt härrör från ökade utdelningar eller försäljning av innehav.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 15,0% gör företaget sårbart för räntehöjningar och försämringar i de bolag det äger andelar i.
  • Företagets starka resultat är sannolikt kopplat till finansmarknadens utveckling, vilket gör det exponerat för börsfluktuationer.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 53,8% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och kapitaltillväxt.
  • Den mycket starka omsättningstillväxten på 47,7% visar på en framgångsrik förvaltningsstrategi som kan fortsätta bära frukt.

Trendanalys

Alla trender pekar på en stark förbättring: omsättning (+47,7%), resultat (+42,4%), eget kapital (+17,0%) och tillgångar (+6,2%). Den övergripande bilden är mycket positiv med en accelererande verksamhet, men den låga soliditeten kvarstår som en viktig motvikt till den positiva utvecklingen.