53 979 000 SEK
Omsättning
▲ 2,1%
1 654 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,7%
29%
Soliditet
God
3,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 065 124 SEK
Skulder:-10 522 308 SEK
Substansvärde:4 373 816 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en marginell omsättningsökning har resultatet minskat kraftigt, vilket indikerar tryck på lönsamheten. Samtidigt har eget kapital stärkts avsevärt, vilket förbättrar företagets finansiella stabilitet. Minskande tillgångar kan tyda på en omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Övergripande befinner sig företaget i en fas där det stärker sin balansräkning men kämpar med att upprätthålla lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2018 och bedriver försäljning av trävaror och byggnadsmaterial samt uthyrning av lokaler. Denna verksamhetsmodell är typiskt kapitalintensiv med behov av lager och fastigheter, vilket speglas i de höga tillgångsvärdena.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 226 000 SEK till 1 654 000 SEK, en minskning med 572 000 SEK eller 25.7%. Denna kraftiga nedgång i vinst trots ökad omsättning tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 29.0% är acceptabel för ett företag i denna bransch och indikerar en måttlig skuldsättningsgrad. Den ger ett visst skydd mot nedgångar men har utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 062 301 SEK till 4 373 816 SEK, en stark tillväxt på 42.8%. Denna förbättring med 1 311 515 SEK kan bero på att vinsten har kapitaliserats eller på nyemission.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 52 934 170 SEK till 54 006 299 SEK, en positiv men blygsam tillväxt på 2.1%. Detta visar att företaget fortsätter att generera intäkter, men tillväxttakten är låg.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 25.7% trots ökad omsättning visar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Minskande tillgångar från 16 459 466 SEK till 15 065 124 SEK kan indikera nedskalning eller försäljning av viktiga tillgångar.
  • Låg vinstmarginal på 3.1% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konjunkturnedgångar.

Möjligheter

  • Stark tillväxt i eget kapital med 1 311 515 SEK förbättrar företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet.
  • Ökad omsättning till 54 006 299 SEK visar att företaget fortsätter att vara aktivt på marknaden.
  • Soliditeten på 29.0% ger ett grundläggande skydd och möjliggör potentiell framtida finansiering.