1 082 000 SEK
Omsättning
▼ 3%
199 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,7%
61%
Soliditet
Mycket God
17,5%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-23

Substansvärdering

Tillgångar:2 896 669 SEK
Skulder:-1 047 189 SEK
Substansvärde:1 435 557 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt en tydlig nedgång i lönsamhet. Den höga soliditeten på 61% och den betydande ökningen av eget kapital med 340 832 SEK till 1 435 557 SEK indikerar en finansiellt stabil och solvent verksamhet. Tillgångarna har också ökat till 2 896 669 SEK, vilket stärker företagets bas. Dock är trenden för rörelseresultatet oroande med en nedgång på 20,7% till 199 000 SEK, samtidigt som omsättningen minskat marginellt med 3,0%. Detta tyder på att företaget klarar av att bygga kapital men möter utmaningar med att upprätthålla sin lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver stugförmedling, stugtillsyn och enklare butiksförsäljning med säte i Grövelsjön, Älvdalens kommun. Denna typ av verksamhet är ofta sesongbetonad och känslig för turismtrender och köpkraft hos besökare. Den registrerades 2013-12-04, vilket innebär att det är ett etablerat företag och inte ett nystartat bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 251 000 SEK till 199 000 SEK, en minskning på 52 000 SEK eller 20.7%. Detta är en markant försämring som indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler trots en nästan oförändrad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 61.0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket innebär att företaget har en låg skuldsättning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 340 832 SEK från 1 094 725 SEK till 1 435 557 SEK, en tillväxt på 31.1%. Denna förbättring kan bero på att vinsten har kapitaliserats eller på andra inskjutna medel.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 1 115 255 SEK till 1 137 972 SEK, en negativ tillväxt på 3.0%. Detta kan tyda på en svagare efterfrågan eller konkurrens.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk kraftigt med 52 000 SEK (-20.7%) till 199 000 SEK, vilket är en tydlig indikator på minskad lönsamhet.
  • Omsättningen minskade med 3.0%, vilket kan vara ett tecken på avtagande efterfrågan eller ökad konkurrens.
  • Den negativa trenden i både omsättning och resultat kan vara problematisk om den fortsätter, trots den starka balansräkningen.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade avsevärt med 340 832 SEK till 1 435 557 SEK, vilket ger ett starkt fundament för framtida investeringar eller expansion.
  • Tillgångarna växte med 234 188 SEK till 2 896 669 SEK, vilket visar på en utökad verksamhetsbas.
  • Mycket hög soliditet på 61.0% ger utrymme för att ta lån till investeringar eller att klara av ekonomiska svackor.