149 998 SEK
Omsättning
▼ 72,4%
36 946 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 94,8%
66%
Soliditet
Mycket God
24,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:97 111 SEK
Skulder:-33 052 SEK
Substansvärde:64 059 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 72,4% men samtidigt en nästan fördubbling av resultatet. Den höga soliditeten på 66,0% och exceptionellt höga vinstmarginal på 24,6% tyder på ett företag som genomgått en betydande omstrukturering eller fokuserat på mer lönsamma projekt. Trots den dramatiska omsättningsminskningen har företaget förbättrat sin lönsamhet avsevärt och stärkt sin balansräkning med ökade tillgångar och eget kapital.

Företagsbeskrivning

Bolaget säljer och uppför växthus och orangerier på Österlen med omnejd, vilket är en nischad verksamhet med säsongsbetonade drag. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis investeringar i lager och material, vilket speglas i tillgångsökningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 18 971 SEK till 36 946 SEK, en ökning med 17 975 SEK eller 94,8%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är mycket stark och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell stabilitet. Detta ger företaget goda förutsättningar att hantera eventuella nedgångar i verksamheten.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 32 054 SEK till 64 059 SEK, en ökning med 32 005 SEK eller 99,8%. Denna starka tillväxt kommer främst från årets goda resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade dramatiskt från 543 992 SEK till 149 998 SEK, en minskning på 393 994 SEK eller 72,4%. Denna kraftiga nedgång kan tyda på att företaget avvecklat mindre lönsamma verksamhetsområden eller fokuserat på färre men mer lönsamma projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 393 994 SEK från föregående år kan indikera förlorade kunder eller minskad marknadsandel
  • Mycket låg omsättning på 149 998 SEK begränsar företagets möjligheter till investeringar och tillväxt trots god lönsamhet
  • Säsongsbetonad verksamhet med växthus och orangerier skår sårbarhet för ogynnsamma väderförhållanden och köpkraftsväxlingar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 24,6% visar på förmåga att generera avkastning även vid låg omsättning
  • Stark soliditet på 66,0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Resultatförbättring med 94,8% trots lägre omsättning indikerar effektiv verksamhetsstyrning och kostnadskontroll

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med stark försämring i omsättning (-72,4%) men samtidigt mycket stark förbättring i resultat (+94,8%), eget kapital (+99,8%) och tillgångar (+61,4%). Denna kombination tyder på en strategisk omställning där företaget prioriterat lönsamhet framför volym, vilket gett en starkare balansräkning men samtidigt begränsat omsättningsunderlaget för framtiden.