3 846 174 SEK
Omsättning
▼ 8,4%
353 890 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,2%
75,5%
Soliditet
Mycket God
9,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 001 704 SEK
Skulder:-203 264 SEK
Substansvärde:593 440 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Dotterbolaget Northern Lights Dental AB har likviderats under räkenskapsåret
  • Ingen koncernredovisning har upprättats på grund av dotterbolagets likvidation

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning och ett lägre resultat har bolaget lyckats stärka sitt eget kapital avsevärt. Den höga soliditeten indikerar god finansieringsstyrka, men den kraftiga resultatminskningen på -44,2% är oroväckande. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas efter dotterbolagets likvidation, vilket förklarar delar av tillgångsminskningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tandläkarpraktik i Grums och registrerades 2021. Som tandläkarpraktik är verksamheten typisvis personalintensiv med höga fasta kostnader för lokaler och utrustning. Under räkenskapsåret har dotterbolaget Northern Lights Dental AB likviderats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 633 857 SEK till 353 890 SEK, en minskning med 279 967 SEK (-44,2%). Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller särskilda avskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 75,5% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 457 337 SEK till 593 440 SEK, en förbättring med 136 103 SEK (+29,8%). Denna ökning kommer sannolikt från årets resultat på 353 890 SEK, minus eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 199 179 SEK till 3 851 626 SEK, en nedgång på 347 553 SEK (-8,4%). Detta kan bero på förlorade intäkter från dotterbolaget eller minskad patientomsättning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 279 967 SEK (-44,2%) trots relativt begränsad omsättningsnedgång
  • Minskad omsättning på 347 553 SEK kan indikera konkurrensproblem eller förlorade kunder
  • Tillgångarna har minskat med 236 166 SEK (-19,1%), vilket kan påverka verksamhetens kapacitet

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 75,5% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Eget kapital ökade med 136 103 SEK till 593 440 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Företaget genererar fortfarande positivt resultat på 353 890 SEK trots utmanande år

Trendanalys

Trenderna visar en tydlig divergens: negativ utveckling för omsättning (-8,4%), resultat (-44,2%) och tillgångar (-19,1%), men positiv utveckling för eget kapital (+29,8%). Detta mönster tyder på en omstrukturering där företaget har minskat sin verksamhetsstorlek men samtidigt stärkt sin kapitalbas. Den höga soliditeten och kapitaltillväxten ger goda förutsättningar för framtida investeringar när marknadsförhållandena förbättras.