1 249 837 SEK
Omsättning
▲ 12%
220 141 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 397,7%
73,4%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-23

Substansvärdering

Tillgångar:905 362 SEK
Skulder:-241 000 SEK
Substansvärde:664 362 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 397,6% indikerar en framgångsrik effektivisering eller ökad lönsamhet i verksamheten. Den höga soliditeten på 73,4% tillsammans med en vinstmarginal på 17,6% placerar företaget i en mycket stabil finansiell position. Tillväxten i både omsättning och eget kapital visar på en hållbar expansion.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom produktionsteknik, projektledning, ledningssystem och förbättringsarbete, vilket är en verksamhet med relativt låga tillgångskrav och vanligtvis höga marginaler, vilket stämmer väl överens med de rapporterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 44 236 SEK till 220 141 SEK, en ökning på 397,6%. Denna enorma förbättring tyder på stark kostnadskontroll, högre prissättning eller mer lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 73,4% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och stor finansiell buffert, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 529 123 SEK till 664 362 SEK, en tillväxt på 25,6%. Denna ökning beror främst på att årets starka resultat har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 115 828 SEK till 1 249 837 SEK, en tillväxt på 12,0%. Detta visar på en stadig och positiv utveckling av företagets kundbas och projektvolym.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning är fortfarande relativt blygsam på 1,2 miljoner SEK, vilket gör det sårbart för förlusten av en eller ett fåtal större kunder.
  • Den extremt höga resultattillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspåfrestning för nästa räkenskapsår.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 17,6% ger utrymme för investeringar i tillväxt, exempelvis anställning av fler konsulter eller marknadsföring.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger goda förutsättningar att ta lån för att finansiera ytterligare expansion om så önskas.
  • Trenden med förbättring på alla områden skapar en positiv momentum som kan utnyttjas för att attrahera nya kunder och talang.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på kraftig förbättring: omsättning (+12,0%), resultat (+397,6%), eget kapital (+25,6%) och tillgångar (+23,9%). Detta är en entydigt positiv utveckling som visar att företaget är i en stark tillväxtfas.